Studie odhalila, proč je nutné často objímat děti. Jednoduchá činnost má zásadní vliv na vývoj důležitého orgánu dítěte

Fotografie: Freepik

Každý rodič dělá vše pro to, aby se jeho dítě mělo dobře. Existuje ale i věc, díky které se mají děti lépe a vám ani nepřijde, že děláte mnoho pro jejich zdraví.

Pouto které je mezi matkou a dítětem nic nepřekoná. Náklonnost, kterou matka projevuje svému dítěti, když je ještě malé miminko, potřebuje dítě po celou dobu svého vývoje. Miminko potřebuje něhu lásku a kontakt s rodičem, pokud ho nemá bude plakat, aby ho rodič choval a staral se o něj. Mnoho vědců však tvrdí, že fyzický kontakt s rodičem má mnoho výhod pro správný vývoj mozku.

Fotografie: Unsplash

Objetí uvolňuje v těle hormon pro správný vývoj mozku

Je známé, že objetí uvolňuje hormon oxytocin. Když matka vezme do náruče své dítě, uvolní se oxytocin a dítě ucítí pocit pohody a klidu. Vědecká studie, kterou provedli v Kent State University naznačuje, že se oxytocin podílí na modulaci neurálních obvodů mozku. Dítě se naučí rychleji komunikovat s ostatními a rychleji se také rozvíjí jeho kognitivní schopnosti. Dle výzkumu se zjistilo, že děti které nedostali dostatek fyzického kontaktu s matkou byly vývojově opožděné.

Posiluje imunitní systém a tím zdraví dítěte

Oxytocin stimuluje imunitní systém a to vede k rychlejšímu uzdravení. Kromě toho chrání tělo i mysl před nebezpečím. Takže krom toho, že je objetí velmi příjemné, stará se i o zdraví dětí. Je tedy velmi pravděpodobné, že dítě které dostalo v prvních měsících života dostatek rodičovské lásky nebude téměř vůbec nemocné.

Fotografie: Unsplash

Rozvíjí sociální schopnosti

Člověk potřebuje sociální interakci, aby se cítil naplněn. Oxytocin pomáhá vytvořit sociální pouto, které umožňuje udržovat kontakt a vztahy s lidmi. Získání náklonnosti v dětství by tedy zlepšilo i sociální kontakt a schopnost spojit se s ostatními. Má významný vliv na vytváření přátelských a rodinných vztahů i lásky. Může to mít i velký přínos v profesním životě.

Snižuje úroveň stresu

Oxytocin snižuje krevní tlak a hladinu kortizolu. To má za příčinu, že je dítě méně ve stresu. Dítě s dostatkem rodičovské lásky, bude cítit pozitivní emoce a bude mnohem klidnější a emocionálně vyrovnanější. Nebude se tedy tolik vztekat a plakat, když mu něco nepůjde nebo nebude něco moct.

Fotografie: Pixabay

Podporuje růst

Děti, které měli dostatek fyzického kontaktu se svým rodičem, objetí a lásky plná gesta nebo i polechtání, rostly lépe než ostatní. Každodenní 15 minutové hlazení, jim pomohlo přibrat na váze a lépe se vyvíjet.

Vytváří pocit bezpečí

Produkce oxytocinu má za příčinu i pocit bezpečí. Podporuje emocionální bezpečí, které dítěti umožní cítit se na tomto světě bezpečně a sebejistě. Díky tomu dokáže dítě udržovat přátelské vztahy a později i profesní. Pokud dítěti dopřejete dostatek rodičovské lásky a kontaktu, bude jeho život šťastnější.

Fotografie: Freepik

Rodičovská láska je to nejcennější co dítě má, pokud vám může důvěřovat a vy mu budete projevovat dostatek fyzického kontaktu, bude produkce oxytocinu vysoká a vy i vaše dítě se budete cítit šťastnější a vyrovnanější. Uvolňování oxytocin má mnoho výhod pro správný vývoj i zdraví dítěte. Oxytocin je také přezdíván jako hormon lásky a důvěry.

Zdroj: Kent State University