Způsoby, jak naučit dítě vnímat emoce u rodičů i při nošení roušky

Fotografie: Freepik

V době, kdy je nošení roušek povinné, máme problém odhadnout emoce u druhého dospělého člověka. Spodní polovina tváře totiž značně utváří celkový výraz tak, abychom situaci dokázali správně vyhodnotit. Kdo je v této chvíli ještě více zmatený, jsou malé děti. Učí se totiž úsměvu a odečítat celkový výraz.

Jenže najednou je na obličeji rouška a dítě nemá jasno v tom, jestli se maminka usmívá, nebo ho hubuje a mračí se. Správné rozeznání emocí s rouškou je sice komplikovanější, ale těchto 5 pravidel vám s tím pomůže.

Zaujměte dětskou pozornost

Malé děti nechápou, proč si zakrýváme obličej. Občas je to může rozrušovat a znepokojovat. V takové situaci je nejlepší odlákat jejich pozornost na jiný objekt. Vezměte s sebou do kočárku třeba oblíbenou hračku, využijte barevné podzimní listy, nebo ukažte na zajímavý objekt okolo. Alespoň na chvíli to snad zabere a dítě se uklidní.

Jednoduše vysvětlete, proč musíte nosit roušku

Výborně to funguje hlavně u dětí, které už chodí aspoň do školky. Dokážou pochopit, že rouška je teď povinnost a ochrana. S trochou šikovnosti to dokážete vysvětlit i menším dětem, jen tomu musíte přizpůsobit slovník a názorné ukázky. Čím dříve dítě pochopí, že nejde o nic děsivého a zkrátka přijme tuto realitu, tím jednodušší všechno bude.

Vždy se snažte uplatňovat citlivý a chápavý přístup, kdy možná budete muset vysvětlení několikrát opakovat a přizpůsobovat než dopadnou na úrodnou půdu.

Noste krásnou roušku s veselým motivem

Obyčejná bílá rouška působí trochu strašidelně a sterilně i na normální dospělé. Co takhle zkusit výměnu za roušku v pěkné barvě, s obrázky, zvířátky a oblíbenými dětskými postavičkami?

Najednou se nošení roušky promění v zábavnou hru a vše půjde mnohem více jednoduše. Větší děti tímto způsobem i snadno donutíte, aby roušku také ochotně nosily.

Jaké zábavné roušky existují?

  • Kupte si veselou látku a roušku si ušijte
  • V obchodě pořiďte již ušitou bavlněnou roušku
  • K sehnání jsou i jednorázové roušky s potiskem

Jasně vyjadřujte emoce pomocí hlasu

Představte si, že když máte na sobě roušku, je to podobné jako mluvení do telefonu. Pro jasné znázornění emocí, vaší nálady a dokonalé podtržení zprávy, jakou chcete sdělit, potřebujete více používat slova a správnou intonaci. Možná se to zpočátku bude zdát složitější, ale časem si zvyknete a dokážete dítěti jasně sdělit, co právě potřebujete.

Spojte nošení roušky s hrou

Zkuste otravné a nutné nošení roušky spojit se zábavnou hrou. Vyzkoušet můžete přímo hádání emocí. Dítě se jen z vašich očí bude snažit vyčíst aktuální náladu a emoce.

Časem se tak naučí lépe číst přímo v očích a bude vědět, jak se cítíte i v roušce. Ostatně v arabských zemích jim stačí pouze pohled do očí a dokážou v nich skvěle číst.