Trocha péče navíc se vrátí v podobě krásných orchidejí. Klíčem je kompostová směs

Fotografie: Freepik

Orchideje se staly nedílnou součástí mnoha okenních parapetů. Někdo jejich pěstování po čase vzdá, ale je to škoda. Pokud má orchidej dobré podmínky k růstu, není na pěstování zas tak náročná.

Existuje mnoho druhů orchidejí. Jsou velmi rozmanité a jejich květy mohou být mnoha tvarů i barev. Není se tak co divit, že kouzlu orchidejí propadli mnozí. Orchidej je však tropická rostlina, a aby se jí dařilo u nás, je potřeba jí nasimulovat podmínky, které se co nejvíce přibližují jejímu přirozenému prostředí. Základem je vhodný substrát, dostatek světla a pravidelné hnojení.

Jak připravit kompost pro orchideje

Na rozdíl od jiných rostlin je většina orchidejí epifytní, což znamená, že přirozeně rostou na povrchu jiných rostlin, nikoli v půdě. Proto také vyžadují specifický druh půdy, který se často označuje jako směs pro orchideje. Tato směs se snaží napodobit přirozené podmínky, v nichž orchideje rostou. Substrát tak musí mít perfektní drenáž a zároveň musí být schopný zachovat správnou míru vlhkosti.

Vyrobit si ho však můžete i sami. Budete k tomu potřebovat kousky kůry (nejlépe jedle nebo borovice), která ovlivňuje propustnost půdy a její provzdušňování. Perlit, jenž také zajišťuje provzdušnění kompostu, potom dřevěné uhlí a rašelinu pro správné pH. Pro základní směs smíchejte zhruba 50 % kousků kůry, 20 % perlitu, 20 % dřevěného uhlí a 10 % rašeliny nebo rašeliníku sphagnum.

Všechny suroviny dejte do velké nádoby a důkladně je promíchejte, aby se všechny složky rovnoměrně rozložily. Abyste se vyhnuli nemocem a škůdcům, je důležité směs sterilizovat. Substrát rozprostřete na starý plech a pečte ho v troubě při 80 °C po dobu 30 minut. Před použitím ho nechte důkladně vychladnout. Orchidej umístěte do květináče s dostatečnou drenáží a naplňte ho připraveným substrátem.

ubstrát pro orchideje
Fotografie: Freepik

Domácí hnojiva pro orchideje

Zatímco vhodný substrát poskytne orchidejím dobré prostředí pro růst, je také potřeba jim pravidelně dodávat živiny. Výživné hnojivo si však můžete jednoduše vyrobit i doma. Zkuste třeba to z vaječných skořápek, které dodají orchidejím pro ně důležitý vápník. Použijte skořápky z 10 vajec, opláchněte je a nechte vyschnout. Poté je rozdrťte na jemný prášek. Můžete použít hmoždíř nebo mixér. Smíchejte je s litrem vody a nechte směs odstát 24 hodin. Nakonec vše přeceďte a používejte jednou měsíčně na zalévání orchidejí.

Banánové hnojivo

Banány jsou pro změnu bohaté na draslík, další klíčovou živinu pro orchideje. Dvě až tři banánové slupky nakrájejte na malé kousky. Dejte je do 1 l vody a nechte 24 hodin louhovat. Poté směs přeceďte, abyste se zbavili banánových slupek, a používejte 1 měsíčně. Pamatujte, že orchideje jsou citlivé na přehnojení. Proto je při používání domácích hnojiv vždy lepší držet se okřídleného pravidla „méně je někdy více“. Sledujte své orchideje. Známky podvýživy se projevují hnědnutím nebo žloutnutím listů.

Zdroj: Kobieta