Nejlepší metody, jak udržet orchidej v květu po velmi dlouhou dobu. Používají je i zkušení pěstitelé

Fotografie: Freepik

Orchidej je nádherná tropická rostlina, která však potřebuje mnoho zvláštní péče. Pokud se o květinu nestaráte správným způsobem, její květy brzy opadají a další ani nepřijdou.

Víte, jak správně pečovat o orchidej? Z obchodu si většinou donesete kvetoucí rostlinu, po pár dnech ale orchideji květy opadají a další už se neukážou. Jaká je příčina? Podívejte se na nejčastější chyby.

Fotografie: Freepik

Nejdůležitější je forma zavlažování orchideje

Snad každý, kdo vlastní alespoň jednu orchidej, zná přecitlivělost této květiny na zalévání. U zavlažování orchideje je totiž moc důležité jí dát dostatek kvalitní vody, ale zároveň ji nikdy nepřelít. Na zalévání vždy používejte filtrovanou nebo dešťovou vodu. Voda tvrdá nebo s příměsí dalších složek, jako tomu bývá u vody z kohoutku, není vůbec pro orchidej vhodná.

Pozor na přelití orchideje. Pokud si nejste jistí, zda vaše květina potřebuje novou vláhu, vyzkoušejte tuto zajímavou radu. Strčte prst do zeminy do hloubky 2 centimetrů. Pokud je v této hloubce zemina vlhká, pak orchidej žádnou další vláhu nepotřebuje. Jestliže je půda v květináči v této hloubce suchá, pak je čas na zalévání.

Nezapomínejte vylévat přebytečnou vodu z květináče

Pokud při zalévání proteče voda na dno květináče, je nutné ji vylévat a nenechávat jen tak ležet. V případě zanechání vody na dně květináče může dojít k postupné hnilobě kořenů a tím i odumírání celé květiny.

Fotografie: Freepik

Orchidej miluje přirozené světlo. Vždyť je to také tropická květina, a tak je jasné, že jí světlo a slunce dělá dobře. Nenechávejte však orchidej na přímém slunci, to by se nemuselo líbit zejména listům. Vyberte jedno stálé místo, nejlépe na západní nebo severní straně.

Sluneční světlo je důležité i pro kořeny orchideje. Proto se orchidej prodává v průhledných květináčích, ve kterých by i měla zůstat. Navíc díky průhlednému květináči uvidíte na stav půdy i kořenů, a tak budete mít celkový přehled o tom, zda se vaší orchideji daří podle vašich představ.

Co dělat, když orchidej nekvete?

Vaše orchidej nejeví známky květenství už déle než tři měsíce? Nezoufejte, stále je tu šance na krásnou a rozkvetlou květinu. Stačí rostlinu umístit do o něco chladnější místnosti, ideální teplota je 15 °C. Omezte i četnost zalévání a uvidíte, že se brzy orchidej vzpamatuje.

Zdroj: Flowermag