Úbytek hmotnosti bez zjevné příčiny může ukazovat na jedno z častých onemocnění moderní doby

Fotografie: Getty Images

Někdo se děsí a jiný zajásá, když ručička váhy postupuje směrem dolů. Pokud se snažíte zhubnout, je to v pořádku. V opačném případě může jít o problém.

Kolísání hmotnosti je kvůli zadržování vody v organismu do jisté míry normální. Pokud se vědomě nesnažíte zhubnout, neměly by rozdíly v obou směrech v období dvou měsíců přesáhnout 5 % celkové hmotnosti, což znamená, že váha zdravého 60kilového člověka může přirozeně kolísat mezi 57 až 63 kilogramy. Pokud se ručička váhy vychýlí víc a pár dní na odchylce trvá, může se jednat o zdravotní problém, který by vás měl dovést k lékaři, říká doktorka Marina Basina.

Příčinou může být nedostatek nebo špatné využití inzulinu

Inzulin je vlastně takový klíč, který odemyká buňku pro vstup glukózy. Organismus diabetika druhého typu neumí inzulín použít a organismus diabetika prvního typu inzulín nevyrábí. V obou těchto případech je důsledkem stav, kdy buňky zůstanou bez energie, cukr se nemetabolizuje a hromadí se v krvi. Tělo hladoví, a aktivuje tak záložní mechanismus, který ho má udržet při životě, totiž rychlé spalování tuků a hlavně svalů. To pak vede ke zmíněnému úbytku hmotnosti.

Fotografie: Freepik

Cukrovka obvykle zpočátku nebolí a hlavně cukrovka druhého typu mívá nástup pozvolný a hůře pozorovatelný. Leckdo z pacientů se při pohledu na váhu i raduje, že se konečně ubírá směrem dolů, i když měla vždycky spíš opačnou tendenci. Ti, kdo se celý život zoufale snaží váhu udržet pod kontrolou a příliš se jim to nedaří, by dokonce měli tendenci situaci neřešit a nechat váhu ještě trochu klesnout. To ale rozhodně není dobrý nápad.

Pokud je někdo varován rychlým poklesem hmotnosti a situaci neřeší, vážně ohrožuje své zdraví a v konečném důsledku i život. Zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje mnoho důležitých orgánů. Neúměrně zatěžuje ledviny, které musí cukr vyloučit, také poškozuje zrak a v jejím důsledku dochází i k bolestivým komplikacím diabetu. Jak jsme zmínili, tělo je donuceno spalovat svaly. Srdce je také sval. V extrémních případech tedy může v důsledku neléčené cukrovky dojít k vážnému poškození srdce.

Fotografie: Pixabay

Jiné příznaky, které ukazují na neléčený diabetes

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti není jediným příznakem, který doprovází zvýšené hodnoty glukózy v krvi. Postupně se začnou pravděpodobně objevovat i tyto jiné symptomy:

  • velmi silná žízeň a nezvladatelný hlad
  • časté močení, a to i v noci
  • úporné svědění kůže
  • dlouhé hojení ran, a to i třeba drobného škrábnutí
  • velmi silná únava i při dlouhém odpočinku
  • prudké změny nálady
  • poruchy zraku
  • může se objevit i tmavší kůže kolem krku a v podpaží
Fotografie: Freepik

Pokud tedy dojde k objevení některých z těchto příznaků, je nadmíru vhodné kontaktovat svého praktického lékaře a požádat ho o kontrolu hladiny cukru v krvi. Hodnoty nalačno v kapilární krvi (píchnutí do prstu) zdravého člověka by měly být v rozmezí 3,9–5,6 mmol/l. Pokud je hodnota jiná, je něco špatně.

Jiné nemoci, které mohou způsobit prudký pokles hmotnosti

Za rychlým výkyvem hmotnosti také může být porucha funkce štítné žlázy. Ač se jedná o malý a nenápadný orgán, jeho funkce v organismu je velmi důležitá. V případě poklesu hmotnosti se může jednat o zvýšenou činnost štítné žlázy, která je také doprovázena padáním vlasů, bušením srdce a zrychleným tepem, pocity euforie bez důvodu, ztrátou svalové hmoty a svalovou slabostí. Jedná se rovněž o nebezpečnou nemoc a diagnostikovat ji lze z odběru žilní krve.

Fotografie: Freepik

Náhlá ztráta hmotnosti může doprovázet i různé zažívací problémy, mezi něž patří zánět jícnu, žaludku nebo střev. Také některé autoimunitní problémy se mohou nejprve projevit rychlým úbytkem hmotnosti. Mezi nejobávanější příčiny náhlé ztráty hmotnosti patří i onkologická onemocnění. I proto tedy v každém případě, pokud ztrácíte váhu a nevíte proč, okamžitě kontaktujte svého lékaře a žádejte podrobnější vyšetření.

Zdroj: Healthline