Signály, kterými vám rostlina sděluje, že s ní není něco v pořádku

Fotografie: Freepik

Pokojové rostliny jsou populární, protože se je poměrně snadné se o ně postarat. To je pravda, za předpokladu, že víte, jak na to. Základem péče je pochopení toho, co změny na vzhledu květiny znamenají.

Hnědé listy

Hnědé listy jsou obvykle přirozenou součástí růstu rostliny a procesu stárnutí, který nijak nesouvisí s péčí o rostlinu. Pokud se však na mladé rostlině objeví hnědý list, může jít o znamení dehydratace. Mrtvé listy je potřeba odstranit, jelikož berou potřebnou energii zdravým listům.

Hnědé špičky listů

Uschlé špičky listů znamenají nedostatek vody, ke kterému může dojít, kromě minimálního zalévání, nekvalitní půdou nebo poškozením kořenů. Těmto problémům lze předcházet mokrou houbou na dně květináče, která absorbuje přebytečnou vodu a uvolní ji v případě potřeby.

Dalším řešením, jak nechat rostlině dostatek vody, kterou si může čerpat dle potřeby, je láhev s vodou a otvory, ponořená do hlíny v květináči.

Zhnědnutí uprostřed listů

To je obvykle známkou přílišného zavlažování. Půda, která je po celou dobu mokrá, vytváří mokré prostředí, které je ideálním prostředím pro houbové patogeny.

Toto onemocnění se objeví v hnědých bodech uprostřed lisů, v pozdějších fázích se bude množit dále od středu. Pokud použijete při zasazování kávový filtr, umožní přebytečné vodě odtékat.

Žloutnutí spodních listů

Pokud rostlina odkvete, stane se, že některé z listů zežloutnou a pak spadnou. Nicméně pokud se to tento problém objevuje v hojném počtu, něco se pravděpodobně děje. To může být způsobeno, jako příliš stinné místo, příliš chladná okolní teplota, náhlý pokles teploty nebo sucho.

Některé rostliny se aklimatizují poměrně pomalu. Pokud můžete, nehýbejte se rostlinou příliš mnoho. Pokud potřebujete rostlinu přesunout na jiné místo, vezměte ji sem na hodinu denně, a dobu postupně prodlužujte.

Tmavé skvrny se žlutými okraji na listech

Obvykle to znamená, že vaše rostlina je napadena listovou plísní. Pokud takové skvrny na rostlině najdete, zabraňte šíření na jiné rostliny a oddělte ji od nich. Odstraňte všechny listy, které byly napadeny, a nechte rostlinu zotavit.

Velmi malé listy

Velmi malé listy mohou naznačovat, že vaše rostlina potřebuje více slunečního světla. V takovém případě ji zkuste přesunout blíže k oknu. Pokud vaše rostlina byla již na slunném místě a listy jsou stále velmi malé, možná zkuste rostlinu oprášit. Vrstva prachu na listech může blokovat sluneční světlo a snížit tak schopnost fotosyntézy.

Konce listů se kroutí

Některé z nejpopulárnějších pokojových rostlin pocházejí z tropických nebo subtropických oblastí, kde vzkvétají ve vlhkém podrostu pralesa. U rostlin, které se vyskytují v prostředí, kde je příliš nízká, mají listy tendenci ke kroucení. Přesuňte rostliny od otvorů, kterými větráte. I v případě, že je celková vlhkost v pořádku, rostlina bude stále trpět, pokud ji necháte příliš blízko u zdroje tepla.