Osteoporóza se může objevit v jakémkoli věku. Základní průvodce pro každou ženu

Fotografie: Depositphotos

Jde o onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě kostí. Osteo totiž v překladu znamená kost a poróza znamená porézní nebo také plné děr.

Ztráta kostní hmoty při osteoporóze způsobuje, že kosti jsou slabé a také velmi křehké. Z počátku se tento problém neprojevuje žádnými příznaky. Později se však může objevit například bolest zad, protože se začnou hroutit obratle nebo se dokonce zlomí. V důsledku toho můžete cítit, že zůstáváte v předklonu. Také se může mírně snížit vaše výška, vzhledem k úbytku kostní hmoty, říká lékař William Morrison.

Lehce se lámou kosti

Někdy je zlomenina prvním způsobem, jak zjistíte, že trpíte osteoporózou. Zlomit se vám může jakákoliv kost. Nejčastěji jde však o zlomeninu zápěstí, kyčle nebo dokonce páteře. Jelikož jsou kosti slabé, není třeba žádného pádu, aby se kosti zlomily. Zlomit se mohou i při chůzi po schodech nebo zvedání těžkých břemen. Bohužel takové zlomeniny mohou způsobit dlouhodobé chronické zdravotní problémy.

Fotografie: Pexels

S řídnutím kostí souvisí množství estrogenu v těle. Estrogen mimo jiné pomáhá tělu budovat svalovou hmotu. Bohužel se v některých částech života může ztrácet, například během menopauzy. Právě v tu dobu totiž vaječníky přestanou produkovat estragon. Příčina však může být již v dětství, kdy si člověk může vybudovat poruchu příjmu potravy. Příčinou je také nedostatek vitaminu D nebo vápníku. Může jít také o nedostatek pohybu či další zdravotní problém.

Fotografie: Freepik

Nejčastější je u žen

Osteoporóza se mnohem častěji objevuje mnohem častěji u žen než u mužů. Většinou jde pak o ženy nad padesát let. Vyšší ztráty kostní hmoty se objevují u Asiatů a bělochů. Problém je také dědičný a více jsou náchylní drobní lidé. S věkem se riziko zvyšuje z toho důvodu, že klesají pohlavní hormony. Riziko vzniku této nemoci mohou zvýšit také hormony štítné žlázy, hyperaktivní příštítná tělíska nebo nadledvinky. Může jít také o nemoci jater, ledvin, lupus nebo celiakii.

Fotografie: Pexels

Kosti mohou zeslábnout také vlivem nedostatečné fyzické aktivity. Riziko vzniku zvyšuje také častá konzumace alkoholu, stejně jako užívání tabáku. Osteoporózu vyšetřují lékaři pomocí rentgenu. Výsledek pak ukazuje, jaká je hustota kostí. Nemoc se léčí pomocí léků, které zajistí zpomalení úbytku kostní hmoty nebo dokonce vytvoří novou. Léky se podávají jako pilulky nebo formou injekce. Často také lékaři doporučují užívání vitaminu D a vápníku. Kromě toho doporučí i cvičení.

Zdroj: Healthline