Známky toho, že patříte mezi toxické perfekcionisty. Nezničte si zbytečně život

Fotografie: Pixabay

Pokud usilujete o dokonalost a jste nadmíru pracovití, možná se řadíte mezi perfekcionisty. Mějte se však na pozoru, může vás to začít tahat dolů.

Pokud patříte mezi perfekcionisty, kteří se soustředí na pozitivní myšlení, vnímají úspěchy a užívají si cestu k dosažení jejich cílů, jste na té šťastnější straně. Naopak lidé, kteří touží po dokonalosti a zaměřují se především na svá selhání, nepřipouští možnost prohry a nedokážou se vyrovnat se svými chybami, se ženou přímou cestou do problémů. Touha po dokonalosti se totiž velmi snadno může vymknout z rukou a vy potom marně hledáte záchrannou brzdu.

Můj život je perfektní – zdání ale klame

Perfekcionisti, kteří se snaží o bezchybnost za každou cenu, často dávají světu vědět o svém dokonalém životě i přesto, že může být jejich život momentálně naprosto zmatený. Nikdy by nahlas nepřiznali, že je jejich život plný problémů. Mají vysoká očekávání a často mohou o svých projektech a cílech jen dlouze mluvit. Vyvíjejí na sebe obrovský tlak a s ním také přichází stále větší strach z neúspěchu. Proto si občas sami blokují tu nejjednodušší cestu ke splnění svých úkolů.

Fotografie: Freepik

Chyby jsou dobrým způsobem, jak se člověk může poučit, neopakovat je a zjistit, co je pro něj důležité a naopak. Extrémní perfekcionisté se bojí udělat chybu a pokud už k tomu dojde, neumí si ji odpustit. Sami sebe kritizují, a to v nich vyvolává pocit nedostatečnosti. Jejich vnitřní hlas jim nalhává, že nejsou dost dobří a tento stav snadno přechází až k depresím. Pokud přece jen dosáhnou úspěchu, neumí se z něj radovat, protože věří, že by to mohlo být vždy lepší.

Zastavte se a přijměte život se vším, co přináší

Tento svět je bohužel nastavený pro dokonalost v mnoha směrech. Tlačí nás k těm nejlepším výsledkům ve školách, v práci, v roli matky, milenky, manželky i jako osobnosti. Pokud perfekcionismu včas neutáhneme uzdu, může nás začít ovládat do takových rozměrů, že sami už nerozeznáme zdravou hranici mezi zdravou pracovitostí a extrémem. Přichází deprese, úzkosti a nemalá část těchto jedinců se musí svěřit do rukou psychologů a psychiatrů, aby našla znovu pevnou půdu pod nohama.

Fotografie: Pexels

Dělat chyby, umět si je přiznat a poučit se z nich, by měl být základ psychického zdraví každého člověka. Pokud jste se v popisu perfekcionisty sami poznali, možná je načase si uvědomit, co je v životě skutečně důležité a uznat, že život dokonalý být nemůže. Kdyby byl, neměli bychom si možnost nastavovat své sny, priority ani skutečné hodnoty.

Zdroj: VeryWellMind