Pomerančová slupka je hotový zázrak, který nepatří do koše. V domácnosti najde celou řadu využití

Fotografie: Pixabay

Podzim a zima přinášejí větší spotřebu citrusů, které obsahují velké množství vitaminu C a prospívají tím naší imunitě. Pokud jde o využití jejich slupek, je třeba si přiznat, že většina z nás nevymyslela víc než nasušení nastrouhané kůry nebo plátků k ozdobě vánočního stromečku. Ale to není vše, co s nimi můžete dělat! Pokud vaše fantazie selhává, poradíme vám my.

Použití při úklidu: odstranění zápachu a leštění nábytku

Pokud se chcete zbavit nepříjemného zápachu ve vaší ledničce, vložte pomerančovou slupku do misky, zasypejte solí a dejte do chladničky. Sůl absorbuje přebytečnou vlhkost a nepříjemný zápach, zatímco pomerančová kůra zajistí příjemnou vůni. Jakmile sůl navlhne, vyměňte ji za novou.
Čerstvou pomerančovou kůru můžete použít i místo leštidla na nábytek. Recept je následující:

  • Naplňte půllitrovou nádobu s citrusovými slupkami až do poloviny vodou.
  • Až po okraj dolijte 10% octem.
  • Nechte vyluhovat na tmavém místě po dobu dvou týdnů.
  • Poté produkt nalijte do lahve s rozprašovačem… a sprej na nábytek je hotový.

Jednoduchý a účinný osvěžovač vzduchu do skříně

Oblečené odložené pro sezónní skladování bude určitě po mnoha měsících v izolaci cítit zatuchlou vůní. Vonné sáčky nastrkané do několika rohů skříně pomáhají problém vyřešit: jednoduše vložte slupku do silonových ponožek a sáček je připraven! Nylonové punčocháče nebo ponožky dokonale nahradí gázu a zároveň se tím elegantně zbavíte děravých kusů.

Pomeranč je vitaminová bomba pro vaše tělo i vlasy

Vitamin C, který se nachází v pomerančích, dělá zázraky s naším imunitním systémem, ale také s vlasy! Chcete-li si vyrobit domácí pomerančovou vlasovou masku, stačí hodit pomeranč spolu se slupkou do mixéru a dobře rozmixovat. Výsledné pyré naneste na vlasy po celé délce, nechte působit 10 minut a opláchněte: maska ​​dokonale zvlhčuje a vyživuje kadeře.

Pomerančová slupka jako odpuzovač hmyzu všeho druhu

Citrusové slupky obsahují limonen, látku, která je smrtelná pro mouchy, komáry a jiný hmyz. I mravenci se ho bojí. Kousky pomerančové kůry, které v létě rozprostřete na okenním parapetu, proto budou dobrou ochranou proti otravným návštěvníkům z hmyzího světa.

Šetrný tělový peeling obrousí suché šupinky na vašem těle a zvláční vaši pleť

V zimě je obzvláště důležité odstraňovat odumřelé části kůže. Musíte je však odstraňovat co nejšetrněji, například jemným pomerančovým peelingem. Recept je následující: nastrouhejte kůru jednoho pomeranče na co nejjemnějším struhadle, smíchejte s 3/4 šálku krystalového cukru, přidejte lžíci olivového oleje a čtyři lžíce mandlového oleje nebo bambuckého másla. Takto připravený peeling šetrně odstraní odumřelé buňky a zároveň pleť vyživí a zvláční, takže bude jemná a hebká na dotek.