Potraviny, které se rozhodně nesmí ohřívat v mikrovlnné troubě

Fotografie: Freepik

Mikrovlnná trouba je výborným vynálezem pro jednoduchý a hlavně neuvěřitelně rychlý proces ohřívání potravin. Díky tomu se dnes nachází snad v každé domácnosti. Přes nespočet výhod, jaké mikrovlnka nabízí, však existují omezení, která se vyplatí nepřekračovat. Podívejte se na 6 potravin, které se nesmí ohřívat v mikrovlnné troubě, jinak to dopadá špatně.

Co zaručeně nesmí do mikrovlnné trouby?

Každý, kdo má doma mikrovlnku, jistě zná několik základních pravidel, která radí, co dovnitř určitě nesmí přijít. Zpravidla jde o předměty, které by mohly celý spotřebič zcela zničit.

  • Kovové nádobí
  • Hliníková fólie
  • Plastové nádobí

Vařená vejce

Máte vařená vejce a chcete si je přihřát v mikrovlnné troubě? Určitě nejde o dobrý nápad. Vajíčka jsou totiž kryta slabou membránou a rychlý ohřev v mikrovlnce způsobí poměrně velký nárůst tlaku. Tím pádem může dojít až k tomu, že vajíčko exploduje. Nepříjemné je to v situaci, kdy se exploze stane přímo uvnitř mikrovlnky, ale ještě horší je možnost, že vajíčko bouchne přímo při kousnutí.

Syrová mrkev

Další nečekanou, ale přesto v mikrovlnné troubě poměrně nebezpečnou surovinou, je syrová mrkev. Pokud máte například nastrouhanou již očištěnou mrkev, není to takový problém. Nevhodná je totiž hlavně neočištěná mrkev, na které mohou být nejrůznější nečistoty z půdy. Tyto minerály mohou vlivem působení vln začít jiskřit.

Zpracované maso

Pokud si pravidelně ohříváte v mikrovlnné troubě párky, klobásy a podobné druhy zpracovaného masa, zbytečně tím zvyšujete jejich nezdravost. Působením vln v nich totiž dochází k tomu, že se ještě o něco zvýší množství nezdravého cholesterolu. Rozhodně tak nejde o pokrm, který by byl vhodný ke každodenní konzumaci.

Voda

Intenzita ohřevu v mikrovlnné troubě je natolik velká, že obyčejná voda ve sklenici může až vybouchnout. Zpočátku se tak jednoduchý ohřev právě v mikrovlnce možná jeví jako snadné a rychlé řešení, ale raději na to hned zapomeňte a zvolte raději rychlovarnou konvici. Ušetříte si případné zranění.

Chilli papričky

Hodně pálivé chilli papričky obsahují větší množství látky zvané kapsaicin. Ta se po zahřátí na vysokou teplotu v mikrovlnné troubě může proměnit v hořlavou směs a začít kouřit či dokonce vzplanout. Mnohem lépe si je tak připravíte například na grilu.

Syrové kuřecí maso

Pokud si chcete ušetřit práci s přípravou kuřecího masa, nesmíte zapomenout na riziko salmonely. V mikrovlnné troubě se totiž dokonale nepropeče a neprovaří, takže sníte i syrové části, což může skončit nepříjemným problémem.

Jak lépe připravit kuřecí maso?

  • Na pánvi
  • V troubě
  • Na grilu

Vždy si hlídejte, aby kuřecí maso bylo řádně propečené ze všech stran. Syrové totiž může představovat riziko nákazy salmonelou či jinou nepříjemnou nemocí.