Hubněte s chutí! Zařaďte na svůj jídelníček potraviny, které mají pozitivní účinky na snižování tuku v těle

Fotografie: Freepik

Některé potraviny mají prokazatelně pozitivní vliv na zrychlení metabolismu a jiné pochody, jež podporují hubnutí. Které potraviny to jsou, prozradila výživová poradkyně Jillian Kubala.

Níže vyjmenujeme některé z potravin, u nichž byly jejich pozitivní účinky na hubnutí potvrzeny. Neznamená to ale, že pouhá jejich konzumace zajistí, že kila půjdou sama dolů bez dalšího úsilí. Tyto potraviny nejsou samospasitelné a pořád platí, že pro dosažení optimálního procenta tuku v těle je potřeba dostatečná a vyvážená strava a dostatečný pravidelný pohyb. Důležitý je i odpočinek a psychická pohoda.

Cejlonská skořice

Tento druh voňavého koření totiž dokáže snížit nepříznivý vliv konzumace tučných potravin, a tím usnadňuje hubnutí. Dokáže také regulovat hladinu cukru v krvi, díky čemuž pak nedochází k jejímu prudkému snížení a záchvatům hladu. Obsahuje spoustu vlákniny, a zvyšuje tak pocit sytosti. Pokud se snažíte hubnout, jistě vám přijdou vhod i její antibakteriální a protizánětlivé účinky. Podle zahraniční studie z roku 2011 má silně pozitivní vliv na snížení hladiny triglyceridů v krvi.

Fotografie: Pixabay

Ananas je pro hubnutí ideální volbou

Ananas je skvělou volbou. Navzdory nízkému obsahu kalorií je totiž velmi sladký. Je jím tedy možné nahradit vysoce kalorické potraviny a sladkosti, které hubnutí znemožňují. Takto je možné docílit kalorického deficitu, jenž je pro snížení tuku v těle nutný. Kromě toho ananas obsahuje opravdu velké množství vlákniny, která prodlužuje po jeho konzumaci pocit sytosti a oddaluje pocity hladu.

Droždí má rovněž přínosy pro hubnutí

Droždí má silnou sytící schopnost, podporuje správné složení mikrobiomu ve střevech a zdraví trávicího systému. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, které zklidňují nervový systém, a mírní tak výkyvy nálad, které hubnutí škodí. Vypadá to, že obecně neoblíbená drožďová pomazánka ve škole má své opodstatnění. Pro zajištění potřebného množství vitamínu B postačí ale jedno až dvě jídla z droždí za týden.

Fotografie: Pixabay

Zázvor vám s kily navíc pomůže

Jak určitě víte, zázvor je dost pálivý, což znamená, že obsahuje velké množství látek, které urychlují metabolismus, stimulují trávicí šťávy a potlačují chuť k jídlu. Ideální je v tomto směru zázvorový čaj nebo použití strouhaného zázvoru do vařeného jídla místo koření. Opatrní buďte v případě kandovaného zázvoru, je sice také zdravý, ale je plný cukru, který zrovna prospěšný není. Dostatečný příjem zázvoru působí i na posílení imunitního systému a pomáhá při respiračních onemocněních.

Brambory také podpoří ztrátu tuků

Navzdory všem příznivcům low carb stravování, i brambory vykazují pozitivní vliv na hubnutí. Avšak pochopitelně jen ty, které jsou správně připravené vařením ideálně v páře. Na chipsy a hranolky tedy rychle zapomeňte. Vařené brambory obsahují velké množství důležitých minerálů, vitamínů a mají silnou sytící schopnost. Po vychladnutí mají vařené brambory vysoký obsah rezistentního škrobu, který má nízký glykemický index a pozitivně působí na hubnutí.

Fotografie: Pixabay

Tučné mořské ryby

Je už asi všeobecně známá věc, že tučné mořské ryby obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Kromě toho, že omezují chronické záněty v těle, zajistí také vyšší spalování tuku. To je hlavní důvod, proč se i velmi tučné ryby zařazují i do redukčního jídelníčku. Vhodný je například losos nebo tuňák. Tyto potraviny jsou ale naopak velmi nevhodné pro nemocné s ledvinovými kameny a dnou.

Zdroj: Healthline