Posilujte přirozené pouto mezi svými dětmi. Lze to dělat snadno a můžete tak předejít řadě nepříjemných situací

Fotografie: Depositphotos

Rodina by měla být plná lásky, podpory a péče. Velmi důležité je podporovat sourozenecké pouto a rozvíjet sourozenecké vazby.

Rodiče by měli své děti vychovávat v lásce a porozumění. Je důležité, aby rodina povzbuzovala pevné vztahy mezi sourozenci. Je vhodné s dětmi provozovat takové činnosti, které je budou učit respektu k druhým a také je povedou k týmové práci. Existuje několik dobrých rad, kterých je třeba se držet při výchově dvou a více sourozenců. Myslete na to, že každé dítě je jiné a potřebuje vaši podporu.

Nesrovnávejte je navzájem

Děti jsou velmi citlivé. Velmi snadno se nechají ovlivnit hlavně negativními věcmi. Důležité je mezi sebou sourozence neporovnávat. Určitě není vhodné poukazovat na to, že jejich sourozenec je v dané oblasti lepší a dávat ho za příklad. Dítě by se tak mohlo cítit méněcenné a projevit se to může například v nechuti k jídlu. V horším případě dítě dokonce přestane komunikovat. Vhodné je dětem připravovat společnou zábavu. Mohou společně stavět domy z lega nebo připravovat výzdobu domu.

Skvělou příležitostí, jak stmelit sourozence, jsou kooperativní deskové hry. Úžasné bude, pokud budete hrát s nimi. Kromě učení si tak vytvoříte i nádherné vzpomínky. Stejně důležité je děti učit také laskavosti a soucitu s druhým. Hovořte se svými dětmi otevřeně o jejich i svých pocitech. Snažte se otevřené hovory vézt nejen v soukromí, ale také před celou rodinou. Budovat důvěru je opravdu důležité.

Dohromady i samostatně

Volný čas rozložte tak, abyste ho trávili společně. Myslete však také na to, že každý potřebuje čas sám pro sebe. Na víkendy tak můžete naplánovat rodinné výlety do přírody nebo zoologické zahrady. Naopak v týdnu je vhodné nechat si každý svůj volný prostor. Zatímco vy si můžete zajít na hodinu jógy, děti nechte trávit čas s přáteli. Vždy dbejte na to, aby každé z vašich dětí mělo možnost dělat právě to, co ho baví a naplňuje. Může jít o sport nebo třeba výtvarnou činnost. Určitě však jejich výkony neporovnávejte.

Fotografie: Pixabay

Společný čas pak nemusíte trávit jen mimo domova. Doma můžete například všichni společně připravovat večeři nebo třeba upéct dort. Pokud jste hudebně naladění, je krásné si společně zazpívat nebo zahrát na hudební nástroje. Vždy dejte návrh, co můžete společně dělat a nechte rozhodnout děti, co by se jim nejvíce líbilo. Pokud se neshodnou, je důležité jednou vyhovět jednomu a podruhé dalšímu.

Zdroj: Femina