Poznejte, že vaše pračka brzy vypoví službu a bude nutné se poohlédnout po nové nebo ji nechat opravit

Fotografie: Pixabay

Není žádným tajemstvím, že na životnost praček má vliv mnoho faktorů, především jejich výrobce, který je garantem kvality.

Kromě výrobce a kvality pračky jsou tu samozřejmě i další faktory. Jde o tvrdost vody, na které závisí stav topného tělesa. Důležité jsou také provozní podmínky: čím častěji budete prát, tím rychleji stroj dosáhne své životnosti. Navíc ani ten nejdražší model není pojištěn proti poruše, například nemůžete nijak ovlivnit životnost, pokud má stroj závadu z výroby.

Ochrana proti přepětí je důležitá

Ochrana proti náhlým přepětím je velice důležitá. Pokud by neexistovala, mohla by se pračka Navíc ani ten nejdražší model není pojištěn proti poruše, například nemůžete nijak ovlivnit životnost, pokud na pračce závada z výroby. Nezáleží na značce, po několika letech začne stárnout a opotřebovávat se jako každá jiná věc. A jaké jsou tedy známky opotřebení pračky? Kdy je dobré zpozornět?

Fotografie: Pixabay

Když vyndáte prádlo z pračky, mělo by být mírně vlhké, ale ne mokré, protože na konci cyklu vždy dojde k rychlému odstředění (pokud jste nenastavili program s minimální rychlostí). Někdy však toto rychlé odstřeďování může přestat fungovat, a když otevřete dveře, vytáhnete mokré a těžké oblečení, se kterým kape i voda. To může být důsledkem poruchy tlakového systému nebo opotřebením motoru.

Stroj nevypouští vodu či vydává hlasité zvuky

Není nic horšího, než zjistit, že je pračka zaseknutá uprostřed cyklu, a že oblečení je uzamčeno uvnitř. Pokud je buben plný vody a pračka stále běží, může dojít k problému s filtrem čerpadla. Jednoduché ucpání odtokové hadice není těžké odstranit, ale pokud slyšíte, že funguje odtokové čerpadlo, není důvodem ucpání a neměli byste to řešit sami. Mimochodem, před kontrolou zanesení filtru budete muset vodu vypustit ručně.

Fotografie: Pixabay

Je těžké se na něco soustředit, pokud pračka doslova vyskakuje z koupelny. Čím rychleji se buben otáčí, tím hlasitější zvuky a silnější skoky. K tomu může dojít v případě nesprávného naložení prádla, například když dáte prát trička s těžkou osuškou, tj. perete současně těžké a lehké tkaniny. Může se to však stát také kvůli poruše ložiska. To zkontrolujete otočením prázdného bubnu, pokud se neotáčí volně, ložiska jsou pravděpodobně vadná.