Rakovina děložního čípku je postrachem všech žen. Jak s ní bojovat a jaká je vhodná prevence

Fotografie: Freepik / Edit

Světová zdravotnická organizace prohlásila, že odstranění rakoviny děložního čípku je možné! Pro každou ženu se jedná o velké a velmi reálné riziko, protože jde o hodně rozšířený typ rakoviny.

Rakovina děložního čípku je v současné době čtvrtým nejčastějším zhoubným onemocněním u žen po celém světě po rakovině prsu, střev a plic. V roce 2018 bylo celosvětově evidováno přibližně 570 000 případů a 311 000 úmrtí na toto onemocnění, ale celosvětový výskyt onemocnění (13,1 na 100 000 žen za rok) se mezi jednotlivými zeměmi významně liší v závislosti na jejich sociálně-ekonomické úrovni.

Stojí také za zmínku, že rakovina děložního čípku je jedním z prvních tří celosvětově vyskytujících případů rakoviny u žen mladších 45 let, což má vážný dopad na plodnost, rodinný a společenský život. Má to také pochopitelně psychologické a ekonomické důsledky. Největším problémem je přitom nedostatečná preventivní péče. Pokud budete chodit pravidelně na kontroly ke gynekologovi, může odhalit nemoc včas a léčba bude mít mnohem větší šanci na úspěch.

Co způsobuje rakovinu děložního čípku?

Podle profesora H. Zur Hausena je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku lidský virus papilomu (HPV). Infekce tímto virem je považována za nezbytnou, i když ne dostatečnou podmínkou pro rozvoj rakoviny děložního čípku, a to nejméně u 99,7 % případů. Na základě těchto nových poznatků se moderní biotechnologii za posledních 20 let podařilo učinit dva velmi důležité kroky v primární a sekundární prevenci tohoto typu rakoviny:

  • vývoj vakcíny proti infekci HPV (první vakcína proti rakovině) a
  • vývoj molekulárního testu „HPV DNA test“ (první molekulární test pro kontrolu masové populace), který detekuje virovou DNA v cervikálních buňkách.

Kombinovaná aplikace obou těchto metod primární a sekundární prevence prokázala schopnost významně snížit prevalenci viru v děložním čípku a snížit nebo dokonce eliminovat výskyt a úmrtnost na rakovinu děložního čípku. Test HPV DNA nabízí dlouhodobější ochranu před rakovinou než Pap test, který se používal v minulosti.

Fotografie: Freepik

Jaký je plán do budoucnosti?

Hojný důvod a možnosti, jak ho zastavit, je hlavní důvodu, proč WHO v roce 2018 vyzvala k přijetí opatření v celosvětové komunitě k vymýcení rakoviny děložního čípku jako problém veřejného zdraví ve většině zemí, bez ohledu na HDI. Cílů ve snížení případů by se mohlo dosáhnout do roku 2120, pokud bude do roku 2030 dosaženo cílů, jako 90 % dívek do 15 let očkováno proti HPV infekci, 70 % žen vyšetřeno pomocí HPV testu ve věku 35 až 45 let, 90 % žen s prekancerózními lézemi nebo rakovinou dostane odpovídající léčbu.

Zdroj: WebMD