Pozice při spánku ovlivňuje zdraví organismu více, než si většina lidí dokáže připustit

Fotografie: Freepik

Jistě víte, že to, jak dlouho spíte, dokáže ovlivnit vaše zdraví, ale věděli jste také, že to, v jaké poloze spíte, hraje důležitou roli pro zdraví těla? Zjistěte, na co všechno má vliv.

Každý máme svou oblíbenou polohu, do které se uvelebíme, když chceme usnout. Jenže všimli jste si někdy, že takovou polohu ovlivňuje mnoho faktorů? Například prostředí, hluk, ticho, hádka či klid, ale klidně i osoba, vedle které ležíme. Věřte nebo ne, ale polohu spánku určuje naše podvědomí.

Jaká poloha je nejlepší pro kvalitní spánek?

Odborníci tvrdí, že nejlepší poloha je na boku, s uvolněnými či mírně pokrčenými chodidly nebo na zádech. Pokud spíte v této takzvané relaxační pozici, vaše tělo bude uvolněné a po probuzení se budete cítit plní energie a síly. Nezapomínejte dbát zřetel i na matraci, na níž spíte. Ta by neměla být příliš měkká a ani tvrdá, abyste zabránili vzniku napětí krční páteře a dolní části zad. Jestliže jste ale přišli na to, že je pro vás nejideálnější poloha na břiše, jistě v tom pokračujte dále. Pokud je to ale právě naopak, vaši běžnou pozici spánku.

Na břiše

Spánek na břiše je nejhorší pozicí vůbec. Brání řádnému dýchání, trávení, prokrvení, ale také způsobuje napětí v krku a hrudníku, což jistě povede k problémům s pravidelným vyprazdňováním, bolesti zad a hlavy. Možná jste to netušili, ale spánek na břiše podporuje bruxismus, tedy skřípání zubů.

Na boku

Spánek na boku je úplně nejlepší. Umožní relaxaci celého těla a je pro nás přirozený. Abyste předešli otlakům na kolenou, doporučujeme si mezi kolena zastrčit tenký polštář. Také vaše bedra budou v rovině. Abyste se ráno vzbudili bez bolesti krku, lehněte si hlavou na tenký polštář, nikoli na vysoký. Tímto způsobem dokážete zajistit správnou polohu pro páteř.

Které straně dát přednost?

Levá nebo pravá? Nejideálnější bude, pokud boky budete střídat. Levá strana způsobuje stlačení stlačení plic a cév srdce. Na druhou stranu je účinná při boji proti pálení žáhy. Takže pokud patříte mezi lidi se zdravým srdcem, ale naopak slabým žaludkem, upřednostňujte levou stranu.

Fotografie: Freepik

Na zádech

Jedině takto se rovnoměrně vyváží váha celého těla a zároveň se uvolní páteř. Mnoho lidí si svůj kvalitní spánek podloží především spaním na zádech. Lidé, kteří mají zakřivenou páteř, by měli umístit pod kolena polštář, aby nevznikalo napětí v dolní části zad. Tato poloha není doporučována lidem s překyselením žaludku a spánkovou apnoe.

Samostatný spánek

Dobrá zpráva pro všechny ty, kteří jsou svobodní a žijí sami. Samostatný spánek je podle nedávné studie kvalitnější. Takový člověk se může více roztáhnout a zaujmout takovou polohu, která je jim nanejvýš příjemná. Takoví lidé preferují polohu hvězdice. Jedná se o přirozenou a uvolňující polohu, pokud ležíte na zádech. Poloha bude ideální i pro zmírnění vrásek na obličeji, protože jej tolik přes noc nemačkáte. Ráno budete jistě vstávat krásnější.

Těhotné ženy

Je doporučeno, aby těhotné ženy spaly na levé straně. Především v posledních měsících těhotenství. Tímto způsobem je zajištěna lepší cirkulace krve po celém těle. Na pravé straně by těhotné ženy usínat neměly. Touto polohou můžete vyvíjet velký tlak na cévy uložené podél celé páteře. A jestliže jste se zhrozila tím, že jste usnula na břiše, nelekejte se, dítěti to neublíží. Pro úplné pohodlí je ideální lehnout si na levý bok, natáhnout levou nohu a pravou nohu mírně pokrčit. Mezi kolene umístěte polštář.

Zdroj: HarvardHealth