Nepřehlédněte příznaky tichého infarktu. Jeho včasně odhalení může zachránit život

Fotografie: Freepik

Takzvaný tichý infarkt se objevuje bez jakýchkoliv příznaků a bolesti a je tak možné, že ho snadno přehlédnete. I tak je to ale velký nepřítel a můžete si všimnout i jiných projevů, že je s vaším tělem něco špatně.

Pozornost věnujte hlavně nevolnosti

Lékaři z Harvardské lékařské univerzity studovali příznak srdečního infarktu, který je nazýván klidným pro svou nenápadnost.

Hlavním příznakem tedy není bolest jako taková, ale mohou se objevit jiné projevy. Klasická nevolnost nemusí být důvod k obavám, pokud ale přetrvává, je důležité jít k lékaři.

Nevolnost samozřejmě nemusí nutně znamenat hrozbu srdečního záchvatu, ale pokud vám proti ní nepomůže pohyb na čerstvém vzduchu nebo vypití většího množství vody, obavy jsou namístě.

Zvláště u žen můžeme pozorovat další příznaky

Tichý infarkt postihuje hlavně ženy, u kterých se může zjistit až při pozdějším elektrokardiogramu. I tak si ženy mohou všimnout bolesti břicha, nadměrného pocení nebo nedostatku dechu. Hlavním příznakem bude ale velká únava, která má na život nesmírný vliv.

Fotografie: Freepik

Nejvíce se infarkt dotýká lidi starších 50 let. Není však výjimkou ani mladší člověk. Záleží na vašem životním stylu a způsobu, jakým se stravujete. Pokud trpíte nadváhou nebo hodně kouříte, patříte do ohrožené skupiny, kterou infarkt může postihnout.

Vliv na to má také rodinná anamnéza. Pokud ve vaší rodině máte někoho, kdo má problémy se srdcem, je namístě absolvovat pravidelně lékařské kontroly, které zavčasu odhalí případně riziko infarktu.

Lidé, kteří trpí například cukrovkou, také často nepoznají, že srdeční záchvat prodělali. Je to tím, že u lidí s cukrovkou může dojít k poškození nervových vláken, takže nemusí cítit žádnou bolest na hrudi, která je pro infarkt tolik typická.

Fotografie: Pixabay