Rané příznaky těhotenství v 1. měsíci, které se vyskytují ještě před vynecháním menstruace

Fotografie: Depositphotos

Těhotenské příznaky jsou velmi individuální a mohou být i jiné než u předchozího těhotenství. Některé z nich jsou velmi časté, některé se objevují jen u někoho.

Nejspolehlivější metoda, jak zjistit, zda je žena těhotná, je samozřejmě návštěva lékaře nebo provedení těhotenského testu. A to zejména z toho důvodu, že mnoho příznaků, které se v rané fázi těhotenství objevují, je podobných těm, jež se dostavují před menstruací. Pokud však dobře znáte své tělo, můžete vypozorovat odlišnosti, které jste nikdy dříve nepociťovala, říká lékařka Valinda Riggins Nwadike.

Příznaky, které můžete pociťovat ještě před vynecháním menstruace

Pokud jste zvyklá měřit si bazální teplotu, můžete po početí zaznamenat, že se zvýšila zhruba o jeden stupeň – a zůstane tak po celou dobu těhotenství. Neznamená to, že jste s jistotou těhotná, ale máte velkou šanci. Také citlivý čich se objevuje velmi záhy po otěhotnění. Pokud cítíte pachy mnohem silněji a jsou vám nepříjemné, může to značit, že jste těhotná.

Citlivá, oteklá prsa a tmavší dvorce s hrbolky jsou také raným příznakem. Prsa se začínají připravovat na budoucí kojení. Tento příznak však může být u mnoha žen běžný i před začátkem menstruace. Je to tedy spíše o individuálním posouzení, zda tyto změny pociťujete jinak než obvykle. Zvýšená únava se může dostavit již velmi brzy po početí. Tělo pracuje na plné obrátky již od prvního dne a to se první tři měsíce podepíše na úbytku vaší energie.

Implentační krvácení se může dostavit v rozmezí 6–12 dní po početí. Jedná se o slabé růžové nebo hnědé špinění, které naznačuje, že se vajíčko uhnízdilo v děloze. Může trvat několik hodin až dnů. Všimnout si také můžete změny děložního hlenu. Pokud bude krémový a zůstane takový i po ovulaci, je to dobré znamení, pokud se těšíte na pozitivní test.

Příznaky objevující se více týdnů od početí

Dva až tři týdny po početí můžete zaznamenat zvýšenou potřebu močení. Těhotenský hormon hCG zvyšuje průtok krve a napomáhá k efektivnímu čištění organismu. Ledviny více čistí a vám se bude chtít častěji na záchod. Náladovost můžete zaznamenat asi 4 týdny od početí. Je způsobená hormonálními změnami. V tomto případě je však také lehce zaměnitelná za premenstruační syndrom.

Můžete také pociťovat zvýšené nadýmání, které může doprovázet i zácpa. Pálení žáhy a ranní nevolnosti jsou také obvyklým těhotenským příznakem, začínají se však objevovat až 4–6 týdnů od početí. Přidat se může i nechutenství. Můžete pociťovat odpor i s pocity na zvracení k některým potravinám, které jste předtím milovala.

Kdy si udělat těhotenský test

Příznaky se u každé ženy mohou velmi lišit a nelze z nich jednoznačně usuzovat těhotenství. Jistotu vám však poskytne těhotenský test. Je postaven na detekci hCG v moči. Ten se začíná vytvářet 6–12 dní po oplodnění. Většina testů nabízí vysokou spolehlivost, pokud ho provedete, jakmile vám vynechá menstruace. Na trhu jsou však některé testy, které slibují ještě větší citlivost, a můžete je tedy vyzkoušet ještě dříve.

Fotografie: Freepik

Je jasné, že se některé ženy nemohou výsledku testu dočkat. Stoprocentní jistotu však můžete mít skutečně až po návštěvě lékaře. Proto neházejte flintu do žita, pokud vyšel test negativní. Hladina hCG možná ještě není dostatečná a příští už vyjde jinak. Mimochodem více testů vychází falešně negativních než falešně pozitivních.

Zdroj: Healthline