První příznaky těhotenství, které prozradí, že čekáte miminko

Fotografie: Freepik

Příznaky těhotenství se mohou u jednotlivých žen lišit. Mohou se lišit jak v závažnosti, tak také v tom jak jsou časté. Navíc každé těhotenství dané ženy může být jiné.

Těhotenský test je založeny na hladinách hCG tedy lidského choriového gonadotropinu v moči nebo v krvi. HCG je hormon produkovaný po implantaci oplodněného vajíčka do výstelky dělohy. Moderní testy někdy mohou být pozitivní již před obdobím očekávané menstruace. Krevní testy přitom mohou těhotenství odhalit ještě dříve než testy z moči.

Menstruace nepřišla? Měli byste zpozornět

Typickým prvním projevem těhotenství je vynechaná menstruace. Mírné křeče nebo skvrny od krve lze někdy mylně považovat za periodu. Může však jít již o projevy těhotenství. Některé ženy mohou na počátku těhotenství zaznamenat také silný vaginální výtok. Pozorovat mohou také změny na prsou. Cítit mohou bolest, plnost, tíhu, podrážděnost nebo také pocit brnění. Nepohodlí odezní obvykle po několika týdnech.

Fotografie: Freepik

Ženy mohou také pozorovat tmavší barvu bradavek. Často se objevuje také zvýšená únava. Nejde o specifický příznak těhotenství, ale často s ním souvisí. Některé nastávající maminky se potýkají také s ranními nevolnostmi, které však přicházejí kdykoliv během dne a noci. Některé bojují také se zvracením. Úzce s tím souvisí také citlivost na pachy. Nevolnost může způsobit paradoxně i vůně, kterou jste dříve doslova milovala.

Přijít mohou také závratě a mdloby

Počítejte s tím, že asi od druhého měsíce těhotenství budete častěji močit. Může se také stát, že na vás přijdou závratě či mdloby. Může to souviset s hormonálními změnami, které ovlivňují hladinu glukózy v krvi. Častou komplikací bývá také zácpa, kterou má na svědomí hladina hormonů. Ideální je jíst švestkový kompot případně jiný kompot, který vaší stolici podpoří. Potrápit vás mohou i bolesti hlavy, ze stejného důvodu jako zácpa.

Fotografie: Depositphotos

Nechuť nebo naopak velká chuť na některé potraviny je asi legendární. Okurky se šlehačkou? Nic není nemožné. Tyto chutě a nechutě mohou trvat v podstatě celé těhotenství. Často se objevují také bolesti zad a počítejte s tím, že změna hladiny hormonů s sebou přinese také změnu nálad. Připravte na to své protějšky. Ostatně hormony s vámi budou cloumat i po porodu. Poslední příznak těhotenství je dušnost a zvýšená potřeba kyslíku.

Zdroj: Healthline