Těhotenství podle lunárních měsíců

Těhotenství je patrně nejkrásnější období života každé ženy. To sebou mimo jiné přináší i mnoho nepříjemných okamžiků. Co však zajímá každou ženu, je jak se vyvíjí její miminko, jak je už asi velké, co se děje s jejím tělem a mnoho dalších otázek. V jednom krátkém článku nelze zachytit detailně každý okamžik, přesto se vám dnes pokusíme v kostce nastínit celý průběh těhotenství. Pokud chcete podrobnější popis, podívejte se na těhotenství týden po týdnu.

1 – 4 týden aneb první lunární měsíc

prvním trimestru je velmi důležité, jakou stravu matku přijímá. To může pozitivně ovlivnit zdraví dítěte i v jeho dospělosti. V tomto období může přijít zvýšená citlivost prsů, ranní nevolnost, bolesti hlavy, nadmuté bříško, zvýšená únava, podrážděnost na různé chutě a pachy. Přitom se jedná o nejkrásnější okamžik vůbec, protože zjistíte, že jste v očekávání. Vaše děťátko je úplně malý kulihrášek.

5 – 8 týden aneb druhý lunární měsíc

Na počátku těhotenství se embryo podobá ostatním savcům. V následujících týdnech však prodělá mnoho výrazných změn. Zatím má váš kulihrášek tvar podobný písmenu C, ale již se začíná projevovat zúžení mezi tělíčkem a hlavou. Koncem pátého týdne těhotenství vzniká základ mozku.

9 – 12 týden aneb třetí lunární měsíc

V tomto měsíci má embryo přibližně 9cm a váží kolem 30g. Na končetinách se pomalu objevují droboučké prstíky a prodlužují se ručičky, které se vyvíjejí rychleji oproti nožičkám.  Již je vytvořen chrupavčitý základ kostry. Pracovat začínají i vnitřní orgány: játra, ledviny a žaludek.

13 – 16 týden aneb čtvrtý lunární měsíc

Od tohoto okamžiku už nemluvíme o budoucím miminku jako o embryu, ale jako o plodu. Čím dál více se podobá lidskému jedinci. Vyvíjejí se pozvolna svaly, kůže mění barvu. Dokonce se na hlavičce již mohou objevit první vlásky. Celé tělo pokrývá a chrání lanugo – jemné chloupky.

17 – 20 týden aneb pátý lunární měsíc

Plod mění proporce svého tělíčka a roste. Jeho hlavička byla v poměru s tělíčkem dost velká – nyní se růst hlavičky začíná zpomalovat. Zato končetiny rostou a prodlužují se rychleji, už nevypadají, jako ploutvičky. Objevuje se i základ nehtíků a roste i svalová hmota.

21 – 24 týden aneb šestý lunární měsíc

Jste za půlkou svého těhotenství. Mozek svižně roste a vyvíjí se smysly. Děťátko již slyší zvuky z okolí přes stěnu dělohy. Už neroste rychle do délky, ale zakulacuje se a obaluje tukem. Měří přibližně 30 cm a váží mezi 600/800g. Miminko si ve vašem bříšku nacvičuje dýchání, aby mohlo po porodu ihned samo dýchat.

25 – 28 týden aneb sedmý lunární měsíc

Během tohoto měsíce miminko vyroste až o 3cm a jeho váha činí kolem 1kg. Průsvitná a vrásčitá pokožka se stává neprůhlednou díky zvětšující se podkožní tukové vrstvě. Děťátko otevírá a zavírá očička, pokračuje i vývoj zoubků – objevuje se sklovina. Mozek má už všechny nervové buňky.

29 – 32 týden aneb osmý lunární měsíc

Miminko zabírá v bříšku čím dál více místa. Proto se sníží i četnost pohybů, pokud nemáte zrovna malého kapříka, bude se již otáčet hlavičkou dolů. Některým miminkům to trvá déle – lékař bude jeho polohu monitorovat. Celé jeho tělíčko začne pokrývat ochranná vrstva – mázek. Ten bude mít na sobě děťátko i v okamžiku, kdy jej uvidíte poprvé.

33 – 36 týden aneb devátý lunární měsíc

Na konci tohoto období bude měřit vaše miminko kolem 45cm a vážit 2,5 kg. Stále probíhá dozrávání jednotlivých orgánů. Plíce mu dozrají až kolem 35 týdne. V tento okamžik je děťátko připraveno na porod.

37 – 40 týden aneb desátý lunární měsíc

Buďte již připravena a mějte zabalenou tašku do porodnice. Děťátko je v děloze již připravené na život mimo tělo maminky. Měří kolem 50 cm a váží v průměru 3 – 3,5kg. V dalším týdnu už budete mít doma malý uzlíček štěstí a lásky, který vás minimálně dalšího půl roku nenechá pořádně vyspat.

Obrázek: pixabay.com