Poporodní deprese – 4 tipy jak ji zvládnout

Poporodní deprese je něco, co se určitě nevyplatí podcenit. Avšak není potřeba hned propadat panice, protože těsně po porodu se může objevit stav nazývaný poporodní blues. Na rozdíl od deprese netrvá dlouho a jde pouze o přechodný stav.

Nedovolte, aby vás ovládaly pocity, které zažívá většina maminek, ale které dokážou psychicky vyčerpat. Zda jde o poporodní depresi, zjistíte jedině tak, že se zajdete svěřit svému lékaři, který vám doporučí psychologa či terapeuta. Je docela pravděpodobné, že může jít o zmiňované poporodní blues a problémy postupně samy odezní. Do té doby se zaměřte na pozitivní myšlení a tyto 4 kroky.

Zdravá strava

Nejlepší, co můžete pro sebe udělat je neomezovat se v jídle. Zaměřte se však na zdravou stravu, kde nechybí vitamíny, minerály, zdravé tuky a další pro tělo důležité živiny. Nutričně vyvážená strava je to, co nyní vaše tělo potřebuje. Je to nutné nejen kvůli kojení, ale i regeneraci vašeho organismu po vyčerpávajícím těhotenství a porodu. Skrze jídla naberete energii, díky které si na vás deprese nesmlsne.

Popovídejte si

Byl by velký omyl držet v sobě veškeré pochybnosti a trápení. Vaše okolí a zvlášť ti nejbližší jsou tady proto, aby vás podrželi – nikoliv soudili. Pokud však nemáte ve své rodině důvěru, najděte si přátelé, ideálně maminku či maminky, které vás pochopí snad nejvíc ze všech.

Dostatek spánku

Spánek je pro novopečenou maminku velmi důležitý. Uvědomte si, že práce není zajíc a neuteče. Odpočinek, regenerace a nabírání nových sil je momentálně prioritní. Zkuste spát vždy, když bude spinkat i vaše děťátko. Využijte všechen volný čas k odpočinku, prach můžete utřít i později, případně lze tento úkol předat jinému členu rodiny.

Čerstvý vzduch a pohyb

Není nic lepšího, než jít vyvětrat hlavu na čerstvý vzduch. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, lze po dohodě s lékařem zařadit do svého režimu i nějakou tu pohybovou aktivitu. Nemusíte být úplně hr…ze začátku bohatě vystačí zdravotní procházky. Taková špacírka v přírodě dokáže s psychikou divy.

Na závěr: Trvá-li tíživý stav už dlouho, neotálejte s vyhledáním odborné pomoci.

Obrázek: pixabay.com