Učitelka baletu zjistila, že je těhotná. Dvě hodiny poté porodila zdravou dceru

Fotografie: Depositphotos

Mladá žena začala trpět velkými bolestmi zad a břicha. Přikládala to ledvinové kolice, a tak spěchala na pohotovost. Tam se však ukázalo, že všechno je jinak.

Překvapení, které si asi málokterá žena umí představit. Nerozpoznat těhotenství až do porodu však není zase tak vzácný jev, jak by se mohlo zdát. Tomuto stavu se říká kryptické těhotenství a může k němu dojít z několika důvodu. Jednou z nejčastějších příčin je velká nadváha spojená s poruchami menstruačního cyklu. V takovém stavu žena těhotenství zkrátka nerozpozná. To však nebyl případ této učitelky baletu, jež nadváhou rozhodně netrpí.

Nejednalo se o ledvinové kameny

Lizzie Quah je 23letá instruktorka baletu, která se na sociální síti TikTok svěřila s těžko uvěřitelným příběhem, jenž se jí stal. Jednoho dne totiž začala trpět velmi silnými bolestmi. Byla však přesvědčená, že jde o ledvinový kámen, kterým trpěla již v minulosti. O tom, že je ve skutečnosti těhotná, neměla nejmenší tušení.

Když přijela na pohotovost, hned lékařům nastínila, že se nejspíš bude jednat o ledvinový kámen. Ti však naštěstí neobešli běžné postupy a trvali na tom, aby se vyloučilo i těhotenství. Vyšetřující gynekolog poznal ihned, že bolesti nepochází od ledvinových kamenů, ale že žena začala rodit. Když Lizzie slyšela, co se vlastně děje, byla v šoku.

Náznakům těhotenství nepřikládala význam

Zpracovat tak neuvěřitelnou informaci, zatímco už ji trápily silné porodní bolesti, pro ni nebylo jednoduché. Navíc se ukázalo, že má několik vážných těhotenských komplikací, trpěla preeklampsií a syndromem placenta previa, tedy špatným uložením placenty. Jde o vážné stavy, při nichž se těhotenství považuje za rizikové jak pro matku, tak pro dítě. Naštěstí Lizzie donosila svou malou dcerku v pořádku.

Porodila pouhé dvě hodiny poté, co dorazila do nemocnice. Jak je možné, že ji za celou dobu ani jednou nenapadlo, že by mohla být těhotná? Sama to vysvětluje poměrně jednoduše. Posledních šest měsíců měla mnoho práce. Všimla si, že přibrala, ale zase ne tolik, aby ji napadlo, že je těhotná. Kvůli pracovnímu vytížení totiž přestala chodit do posilovny, tak si myslela, že přibrala z tohoto důvodu.

Porod pro ni byl traumatickým zážitkem

Právě kvůli komplikaci s placentou se pak u ní objevovalo i krvácení, které považovala za menstruační. Vzhledem k náročné profesi byla zvyklá na nepravidelný menstruační cyklus. Ani tento poměrně spolehlivý ukazatel těhotenství u ní neprobíhal standardně. Byla sice více unavená a častěji odpočívala, ale i to přikládala velkému pracovnímu nasazení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lizzie Quah (@lizzie_quaah)

Samotný porod pak popisuje jako silně traumatický zážitek, se kterým se musela postupně srovnat. Měla obrovské bolesti, vůbec netušila, zda bude mít holčičku nebo chlapečka, jestli je miminko vůbec donošené a zdravé. Bylo toho na pár hodin opravdu mnoho, co musela zpracovat. Přes všechny komplikace se však její holčička narodila zcela zdravá a vážila bezmála tři kila.

Lizzie se také svěřila, že po zveřejnění svého příběhu se jí ozvaly desítky matek, které si také prošly kryptickým těhotenstvím. Dle Lizzie si ženy zaslouží respekt, pochopení a podporu při porodu i po něm. I když si prošla traumatickým porodem, chválí tým lidí, jenž se o ni staral. Od zdravotnického personálu se jí dostalo velké podpory i pochopení.

Zdroj: Fumara