S popraskanými a suchými patami si hravě poradí běžná surovina ze špajzu. Domácí péče, po které budete mít nožky jako miminko

Fotografie: Depositphotos

Naše chodidla jsou každý den vystavována velké zátěži a často se to podepíše na jejich vzhledu. Je dobré jim věnovat pravidelnou péči. Suchá a popraskaná pokožka tak bude minulostí.

Ne každý si může dovolit chodit na pravidelnou pedikúru. Přesto můžeme i sami doma našim nožkám dopřát luxusní péči. Suchá a popraskaná kůže na chodidlech se s věkem sice zhoršuje, nicméně tento problém se týká i mladých žen. Příčin existuje několik. Kosmetická péče o pokožku chodidel je základ, její kvalitu však můžete ovlivnit i tím, co jíte, i změnou svých pohybových návyků, říká lékařka Debra Sullivan.

Příčiny nevzhledného stavu našich chodidel

Základní příčinou je dehydratace pokožky. Ta může být způsobená nedostatkem základních vitamínů a minerálů. Vliv na ni však mají i chronická onemocnění, jako je cukrovka, hypotyreóza nebo lupénka. Pokud zaznamenáte, že je vaše pokožka v místě chodidel suchá, zasáhněte včas a začněte ji pravidelně hydratovat.

Dlouhodobě se totiž vrstva suché pokožky navyšuje a především na patách se začnou tvořit praskliny, které se mohou i zanítit či svědit. Původně spíše kosmetický problém tak může přejít do velmi nepříjemných pocitů, které vás mohou omezovat při každodenní činnosti. Přestože se chůze naboso obecně doporučuje pro zdraví nohou, v případě, že je vaše pokožka již silně poškozená, je lepší se této aktivitě vyhnout, dokud nedojde ke zhojení.

Fotografie: Freepik

Další věci, které stav pokožky ovlivňují, je stáří, dlouhé stání a nevhodná obuv. Obézní lidé pak mají také zvýšené riziko vzniku prasklin, protože je na kůži chodidla vyvíjen mnohem větší tlak než u štíhlého člověka. Pokud se z pracovních důvodů dlouhému stání nevyhnete, určitě aspoň investujte do zdravotní obuvi. Ta zmírní dopady dlouhého stání nejen z hlediska stavu pokožky.

Domácí recept na hydrataci pokožky

Tento domácí recept je jednoduchý a za pár korun. Pokud ho budete pravidelně jednou týdně aplikovat na svá chodidla, brzy zaznamenáte velmi pozitivní výsledky. Pokožka bude jemnější, dobře hydratovaná a postupně se začnou hojit i případné praskliny na kůži. Vše, co k němu potřebujete, je jedlá soda a mléko.

Zahřejte 4 hrnky mléka a nalijte je do lavoru vhodné velikosti. Přidejte tři lžíce jedlé sody a dobře promíchejte. Mléko by mělo mít příjemnou teplotu, abyste se nespálili. Nohy si na 10 minut namočte a věnujte se příjemné relaxaci. Poté můžete použít pemzu a starou kůži z pat odstranit. Množství mléka a sody uzpůsobte velikosti nádoby, abyste měli chodidla i paty namočené.

Fotografie: Freepik

Mléko zjemňuje pokožku a chrání ji před vnějšími vlivy. Pokud máte přístup ke kozímu mléku, je lepší variantou než to kravské. Jedlá soda pak má antiseptické a protizánětlivé účinky. Vyrovnává pH pokožky a napomáhá při jejím hojení. Zároveň zabraňuje přílišnému vylučování kožního mazu, a tak jako bonus budou vaše nožky i krásně voňavé.

Zdroj: Healthline