Pomoc na popraskané paty a suchou kůži na chodidlech naleznete téměř v každé domácnosti

Fotografie: Freepik

Letní sezóna je za námi a s ní i několik „nezbytných“ úprav našich zevnějšků, které s ní souvisí. Chladnější roční období s sebou přináší určitou úlevu, co se vzhledu a kosmetických úprav těla týče. Avšak stejně tak, jako se pravidelně sprchujeme, myjeme vlasy či čistíme zuby, bychom na některé úpravy svého zevnějšku neměli zapomínat ani v zimě.

Mezi častý problém, obzvláště u starších či obézních lidí, patří tvrdé a popraskané paty. Současná situace však návštěvě pedikérky příliš nenahrává. Existují ale způsoby, jak s tímto problémem zatočit v pohodlí domova.

Jaké jsou příčiny?

Až 20% populace trpí tímto problémem, přičemž větší procento tvoří ženy. Jedním z důvodů, proč tvrdá a následně popraskaná kůže na patách vzniká, je její vysušení. Pro ty, kdo mají citlivou a suchou pokožku, je nejvhodnější prevencí její každodenní promazávání.

Suché pokožce můžeme také pomoci zevnitř, dodržováním správného pitného režimu. Aby tvrdá pokožka na patách nevznikala, je vhodné nepoužívat vysušující mýdla a příliš horkou vodu. Stejné škody pak dokáže napáchat několikahodinové stání, a překvapivě časté chození na boso.

Koupejte a mazejte

Pomoc na popraskané paty najdeme nejen v přírodě, ale také v lékárně či drogerii. Pokud budete kombinovat více způsobů, zvýšíte šanci na úspěch. Proto vyživujte pokožku na patách jak mazáním, tak léčivými koupelemi. Pomoci Vám mohou běžně dostupné suroviny:

  • Teplá voda, ve které nohy odmočíte, a vazelína, smíchaná s citronovou šťávou, dokáží s pokožkou na patách zázraky.
  • Namažte na nohy jelení lůj či sádlo, které necháte působit přes noc. Stejně dobrou službu udělá dužina z banánů, namazaná po dobu 10 minut.
  • Nelibý zápach z lázně v syrovátce smyjete pouhým mýdlem, ale její přínos oceníte.
  • Ráno dopřejte nohám lázeň v parafínu a hořčičném oleji. Poté jej oloupejte a nohy otřete.
  • Chodidla, potřená tvarohem, zabalte do igelitu a nazujte ponožky. Tento zábal ponechejte celou noc a ráno nohy opláchněte.

Dvě suroviny, dvakrát lepší výsledek

  • čtyři hrnky mléka
  • tři lžíce prášku do pečiva

Zahřejte mléko a přelijte jej do lavoru. Vsypte prášek do pečiva a směs důkladně promíchejte. Až bude mít směs příjemnou teplotu, vložte do ní chodidla a nechte je uvnitř po dobu deseti minut. Následně nohy umyjte teplou vodou a osušte.