Odbornice na péči o pokožku prozradila, jak účinně hydratovat pleť během zimních měsíců

Fotografie: Pixabay

Pečovat o svou pokožku a dopřávat jí nezbytnou hydrataci bychom měli celoročně, avšak právě v zimě je takováto péče nejdůležitější. Suchý a studený vzduch totiž pokožku extrémně vysušuje a namáhá. Zároveň ale není nutné utratit tisíce za různé krémy a zkrášlovací prostředky, bohatě vám totiž postačí přírodní suroviny, z nichž některé už možná máte doma.

Hloubková hydratace oleji

Přepuštěné máslo neboli ghí pokožku nejen hloubkově hydratuje, ale udržuje ji také pružnou a vláčnou, a to díky obsahu mastných kyselin. Účinně bojuje proti stárnutí pleti. Pokud nám vadí jeho máslová vůně, můžeme do něj přidat i aromatické bylinky (např. levanduli).

Podobné účinky má i kokosový olej. Ten má navíc ještě antibakteriální a antifungální vlastnosti, takže pokožku chrání před nečistotami a vznikem pupínků.

Jak na kožní problémy?

Pokud trpíte kožními problémy, které se zejména v zimě zhoršují, zkuste na pokožku aplikovat med. Ten totiž kromě hydratace pokožku zklidňuje a pomáhá kožním problémům předcházet.

Fotografie: Pixabay

Pokožku můžete zklidnit také kurkumou. Toto koření má antibakteriální a protizánětlivé účinky, hodí se tedy zejména pro problematickou pleť. Můžete vyzkoušet následující recept:

  • 2 čajové lžičky kurkumy (nejlépe v bio kvalitě)
  • 1 lžička medu
  • 1 lžička jogurtu nebo smetany (volitelné)

Všechny ingredience smíchejte, naneste na pleť a nechte asi 10–15 minut působit. Poté masku smyjte. Pozor, kurkuma může u někoho na pleti zanechat zlatavý nádech, vyzkoušejte proto masku nejprve na jiné části těla.

Skvrny by měly jít odstranit pleťovým tonerem nebo peelingem, případně samy po několika hodinách zmizí, proto se doporučuje masku aplikovat večer před spaním. Opatrní buďte i na své oblečení, kurkuma se z látky totiž dostává jen obtížně.

Mléčné výrobky proti vráskám

Pokud do kurkumové masky přidáte smetanu či jogurt, obohatíte ji o další skvělou složku. Tyto mléčné výrobky totiž vyrovnávají tón pleti a stejně jako kokosový olej nebo ghí ji krásně hydratují.

Zakysaná smetana je svou konzistencí i složením pro pleťové masky přímo ideální. Obsahuje kyselinu mléčnou, která pleť zklidňuje a zabraňuje zrohovatění, podporuje tvorbu kolagenu, čímž vyhlazuje jemné vrásky, a úspěšně zmenšuje póry.