Špatné příklady chování, které rodiče nevědomky předávají svým dětem. Vyvarujte se jich

Fotografie: Freepik

Ani rodiče nejsou dokonalí a mají své chyby. Často je tak nevědomky přenáší na své děti, které ve svých rodičích vidí obvykle vzor. Odnáší si tak do dospělosti i to, co by nemusely.

Děti, které ještě nedosáhly pubertálního věku, obvykle vidí ve svých rodičích svůj vzor. Ti ale občas, aniž by si to sami uvědomovali, nejdou svým dětem tím správným příkladem. Každý prostě někdy nemá svůj den a vstřícnou náladu. Existují ale situace, kdy by se měl v hlavě rodičů objevit blikající vykřičník, který ukazuje nepřekročitelnou mez. Děti si totiž zpravidla nejlépe pamatuji právě rodičovská selhání.

Základní pravidla slušnosti

Někdo považuje pozdrav za naprostou samozřejmost a pro jiného je to zřejmě nějaký nepřekonatelný problém. Lze pochopit, že jdete po ulici a nepozdravíte každého kolemjdoucího člověka, to by asi ani nebylo technicky možné. Pokud ale potkáte v domě sousedku, nebo po cestě někoho známého a nepopřejete mu ani dobrý den, je to zvláštní a můžete si být jistí, že dítě vás bude kopírovat. Pozdrav, poděkování a podobná slova jsou projevem laskavosti a úcty k ostatním lidem.

Fotografie: Pixabay

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek

Prokrastinace, neboli odkládání nepříjemných úkolů na později, je častým nešvarem mnoha lidí. Někteří si prostě chtějí odpočinout a jiní tvrdí, že se jim pod tlakem pracuje lépe. Pak z toho vzniká neplnění termínů a spousta nepříjemných situaci a nedorozumění. Je zvláštní, že ten výsledek děti nevnímají. Všimnou si jen toho, že všechno je možné odložit a do čeho se člověku nechce, to zkrátka nedělá. Určitě uznáte, že to není správná cesta a prokrastinace je nejlepší zkratkou k osobnímu selhání.

Fotografie: Pexels

Jak nebýt oportunistou

Oportunista je člověk, který využívá situace, neznalosti nebo slabosti druhého člověka ve svůj prospěch. Při tom zpravidla ignoruje jakékoli morální zásady a meze. Zkrátka je schopen jít přes mrtvoly, a zpravidla nic sám nedokáže, pokud nepodrazí někoho jiného. V dnešní pokřivené době tito lidé sklízí často úspěch za snahu jiných, ale není to správné. Takový člověk může mít jen těžko sám ze sebe dobrý pocit a radost z úspěchu. Nedávejte proto dětem takový příklad.

Správně nastavené meze jsou pro děti nutností

Navzdory dnes propagované liberální výchově dětí je nutno podotknout, že tento trend působí víc škody než užitku. A to i dětem. Dítě, které může cokoli si vzpomene, má vždycky pocit, že mohlo chtít ještě víc a nepozná tak pocit štěstí když dosáhne vysněného cíle. Dítě, které má správně nastavené meze, má po čem toužit a o čem snít. Když pak, nejlépe svou snahou, dosáhne vytouženého cíle, zažívá pocity štěstí a lásky, o které jej nevědomky příliš benevolentní výchovou připravujeme.

Zdroj: VeryWellMind