Zarostlé nehty jsou bolestivé a nepříjemné. Zbavte se jich cestou, která nebolí

Fotografie: Depositphotos

Zarůstající nehty jsou častým a bolestivým problémem. Nejpostiženějšími pak bývají palce u nohou. Zjistěte, jak se jich můžete nadobro zbavit, radí lékařka Stephanie S. Gardner.

Zarůstání nehtů je také známé pod názvem onychokryptóza nebo pod latinským názvem unguis incarnatus. Jedná se o velmi bolestivý a častý problém, který postihuje jak muže, tak ženy (ovšem muži jím trpí častěji). Nejvíce se vyskytuje mezi 20. a 30. rokem věku, a sice na nehtech palců u nohou. Zarůstání nehtů vzniká při zaboření ostrého konce nehtu do nehtového valu s následným narušením kůže. V místě, kde nehet pronikne do kůže, často vzniká zánět.

Nejčastější příčiny zarůstání nehtů na nohou

Nejnáchylnějšími jsou k onychokryptóze nehty na palcích u nohou. Zarůstání nehtů je obecně způsobeno několika různými faktory, jako jsou nevhodné stříhání nehtů, následky traumatu vedoucí ke ztluštění nehtů či deformaci nehtů, nošení nevhodných bot (příliš úzkých bot svírajících prsty a tlačících na nehty) nebo důsledky různých nemocí (například cukrovky či akné – v případě, že se akné léčí medikamenty obsahujícími isotretinoin).

Fotografie: Freepik

Pokud jste již někdy měli zarostlý nehet, je vám jasné, že příznaky jsou nepřehlédnutelné. Nicméně lze je obecně rozlišit do tří na sebe navazujících fází. První fáze se projevuje mírným otokem v místě proniknutí nehtu do nehtového valu, bolestí a zarudnutím. Ve druhé fázi dochází ke zvětšení otoku a vzniku zánětu v místě poškozené kůže. Ve třetí, poslední fázi, přechází akutní zánět do chronické verze a rozvíjí se hypertrofie laterálních výčnělků.

Jak nehet vhodně ošetřit a vyhnout se lékaři

V prvních dvou stádiích onychokrytózy si od příznaků ulevíte i doma. Pokud však problém zanedbáte, nevyhnete se návštěvě lékaře. Postižené místo si vyčistěte a vydezinfikujte. Denně si nohy namáčejte do teplé mýdlové vody (asi 2–3x denně). Pokud je to možné, volte kastilské mýdlo, které obsahuje přírodní složky. V každém případě je vždy nejvýhodnější soustředit se na prevenci zarůstání nehtů. K tomu vám pomůže pravidelná hygiena chodidel.

Fotografie: Freepik

Jedním z nejúčinnějších tipů, jak se zbavit zarostlých nehtů, je koupel nohou s jablečným octem. Do větší mísy nalijte ½ šálku jablečného octa a doplňte ji teplou vodou. Nohy do lázně na několik minut namočte. Dalším způsobem, jak odstranit zarostlé nehty, je vkládání vaty mezi nehet a nehtový val. Tato metoda je bolestivá a nepříjemná, avšak velmi efektivní. Vatu nezapomeňte měnit každý den – při této metodě si dejte pozor, neboť se můžete snadno poranit.

Umíte správně stříhat své nehty?

Pravděpodobně jste nikdy nevěnovali pozornost správné technice stříhání nehtů. Ty byste měli ošetřovat bezprostředně po koupeli, kdy jsou kůže i nehty dostatečně měkké. Kůži na prstech, kde jste našli zarostlé nehty, jemně zatlačte z nehtů dolů a nehty následně odstřihněte. Mezi kůži a zbylý nehet vložte kousek vaty, která zabrání jejich zpětnému zapadnutí do kůže. Pro zmírnění bolesti a infekce si můžete připravit domácí balzám.

Fotografie: Freepik

Na ten si připravte 50 g kokosového oleje, 60 ml gelu z aloe vera, 1 kapku esenciálního oleje z oregana, 5 kapek čajovníkového oleje, 2 kapky esenciálního oleje z máty peprné a 5 kapek eukalyptového esenciálního oleje. Všechny složky smíchejte dohromady a vzniklý balzám nanášejte na omytá postižená místa, přičemž je nechte na vzduchu zaschnout. Balzám skladujte v uzavíratelné vzduchotěsné nádobě a používejte ho 2–3x denně.

Zdroj: WebMD