Syndrom polycystických ovárií je vážný problém, který může ohrozit každou ženu. Nepodceňujte ho

Fotografie: Freepik

Syndrom polycystických ovárií je v současné chvíli jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Zjistěte, jak se nejčastěji projevuje.

Ačkoliv syndrom polycystických ovárií (PCOS) postihuje kolem 5–10 % žen, jedná se o jednu z nejčastějších endokrinních poruch u tohoto pohlaví vůbec. Mimo jiné je tento syndrom rovněž na předních příčkách důvodů ženské neplodnosti. PCOS je poté charakterizován celou řadou projevů, přičemž aby byl ženě diagnostikován, musí splňovat dvě ze tří tzv. Rotterdamských kritérií. Samotná diagnóza je nicméně vcelku obtížná a vyžaduje delší časový horizont, říká lékařka Amanda Kallen.

Obtížná diagnóza a přísná kritéria

Na úvod je dobré zdůraznit, že ne každá žena, které gynekolog lokalizuje ovariální cysty, trpí PCOS. Přítomnost cyst na vaječnících je jen jedním z kritérií, které musí být pro potvrzení diagnózy splněny. Celkem se poté jedná o tři jasně definovaná kritéria – prvním je ultrazvukové prokázání polycystických ovárií čili přítomnosti alespoň 12 folikulů na vaječníku, které jsou 2–8 mm velké a dohromady přesahují objem 10 mililitrů. Druhým je chronicky nepravidelný menstruační cyklus bez ovulace.

Třetím kritériem je poté klinicky či laboratorně potvrzený nadbytek testosteronu. Aby byla vyřčena diagnóza PCOS, musí žena vykazovat minimálně dvě z těchto kritérií. Následná léčba je velmi zdlouhavá a namáhavá, avšak není nemožná – vždy je plně odvislá od cílů, které pacientka sleduje (například obnovení plodnosti, zaléčení akné a nadměrného ochlupení, zajištění pravidelné menstruace aj.)

Fotografie: Freepik

Kromě určujících kritérií může žena, která PCOS trpí, pociťovat nejrůznější příznaky. Mezi ty nejtypičtější se řadí akné, nepravidelný menstruační cyklus bez ovulace, vysoká hladina testosteronu (ta způsobuje výskyt tmavého ochlupení v místech, kde se typicky vyskytuje ochlupení u mužů – horní ret, brada, krk, záda, tváře, vnitřní plochy stehen, hrudník), přibírání na váze, padání vlasů, pánevní bolesti či neplodnost.

Výskyt onemocnění je podmíněný geneticky

Vědci a lékaři pátrali po příčině rozvoje tohoto onemocnění a na základě řady studií dospěli k závěru, že se jedná především o geneticky podmíněné onemocnění (celých 50 % žen se syndrom polycystických ovárií rozvinul na základě rodinné anamnézy). Dalšími příčinami vzniku PCOS jsou hormonální poruchy, které narušují normální funkci vaječníků, nebo metabolické poruchy (například rezistence na inzulin).

Fotografie: Freepik

Ženy, jimž byl PCOS diagnostikován, mají zvýšené riziko některých zdravotních komplikací. Jedná se zejména o kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkové příhody, insulinovou rezistenci (ženy s PCOS mají vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu během těhotenství a v pozdějším věku), vysoký krevní tlak, spontánní potraty, autoimunitní zánět štítné žlázy či o rakoviny dělohy.

Fotografie: Pexels

V žádném případě tak není dobré toto onemocnění podceňovat. Pokud pociťujete některé z popsaných příznaků, vždy je nejlepším řešením navštívit odpovědného lékaře. Abyste samy předešly rozvoji tohoto onemocnění, měly byste dodržovat zásady správné životosprávy, dostatečný pohyb, optimální tělesnou hmotnost a psychickou pohodu.

Zdroj: Healthline