Úspěšné pěstování fialek v domácnosti závisí na dodržování několika pravidel

Fotografie: Depositphotos

I v našich domácích podmínkách patří mezi oblíbené a často pěstované květiny fialky, které pocházejí z Afriky a pyšní se názvem Saintpaulia. Jedná se o pokojové rostliny, které nevyžadují náročnou péči. Jejich velkou výhodou je skutečnost, že pro ně nepředstavuje problém suchý vzduch, který bývá ve vytápěných místnostech.

Vzhled fialky

Když se na rostlinu podíváte shora, uvidíte lístky uspořádané do tvaru růžice. Lístky jsou poměrně tlusté a porostlé chloupky. Pro fialku jsou typické různobarevné květy, některé odrůdy mají dokonce květy více barev a jiné zase květy kadeřavé. Některé nověji vyšlechtěné druhy fialek mají barevné i listy, často zdobené žíháním. Takové rostliny jsou velice atraktivní i v době, kdy nekvetou.

Tipy pro úspěšné pěstování

Pokud vás fialky svou rozmanitostí zaujaly a chcete je doma úspěšně pěstovat, doporučujeme vám dodržovat následující jednoduchá pravidla:

  • při výběru květináče volte spíše větší, protože fialkám svědčí, když mohou pustit více kořenů
  • jako zeminu použijte lehký substrát, který je vhodné přibližně jednou za 14 dní přihnojit hnojivem speciálně určeným pro pokojové rostliny
  • zajistěte fialkám dostatek slunečního svitu
  • při umísťování rostlin se vyhněte místům, na kterých bývá průvan
  • fialka je teplomilná rostlina, takže by neměla být pěstována v místnostech, kde je teplota nižší než 15 °C, přičemž více jí bude vyhovovat teplota kolem 20 °C
  • pokud fialce dodáte umělé světlo, bude vám kvést i v zimním období.
Fotografie: Depositphotos

Zásady správného zalévání

Pokud jste dodrželi výše uvedená pravidla, je velký předpoklad, že vaše rostliny budou mít vše potřebné. Důležité je však soustředit se také na správnou zálivku. A co tedy fialky potřebují?

Fialky nikdy nezalévejte shora, přímo do květináče, ale vodu nalijte vždy do misky, kterou je květináč podložen. Vizuálně a pomocí prstu pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu, která by měla být jen mírná. Čas od času se doporučuje zálivku omezit tak, aby substrát na krátko zcela vyschl.

Listy fialky mají rády vlhkost, ale nikoliv přímou, což znamená, že není dobré je rosit, ale spíše zajistit, aby vzduch v místnosti byl dostatečně vlhký. K tomu lze využít různé zvlhčovače vzduchu, odpařovače, a podobně. Velkým plusem je, že pokud jsou fialky pěstovány v takovémto prostředí, podporuje to jejich kvetení.