Vyvarujte se nejčastějších chyb při pěstování fialek. Dělají je bohužel i zkušení pěstitelé

Fotografie: Depositphotos

Africká fialka je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která může zdobit Váš interiér hned v obrovské škále barev. Péče o ní není nijak složitá, ba naopak je vcelku jednoduchá. Jenže mnohým lidem i přes to působí potíže. Proto zde najdete několik nejčastějších chyb, které pěstitelé při péči o africkou fialku dělají. Pokud se jim vyvarujete a dodržíte pár zásad, které tato krásná rostlinka potřebuje, vyhrajete.

Chyby při jejím zalévání

Africká fialka, jak už její název napovídá, pochází z Afriky. Tam je zvyklá na přímé sluneční světlo a na malé množství zálivky. Proto Vám moc dlouho nevydrží, pokud ji umístíte jinam než na okenní parapet a budete ji vydatně zalévat. Chybu uděláte i tehdy, když jí budete při zalévání namáčet listy. Je velmi důležité zalévat africkou fialku dolů do misky. Ona si vodu nasaje pomocí kořenů.

Pokud by se voda dostala na listy či květy, uhnila by. Zároveň byste ji neměli zalévat studenou vodou. Měla by být alespoň tak teplá jako je teplota v místnosti, kde je umístěná, ideálně o trochu teplejší.

Nároky na světelné podmínky

Africká fialka vyžaduje být umístěna na vnitřním okenním parapetu, aby získala co možná největší rozptyl světla. Pokud ji najdete místo, na kterém není spokojená, řekne Vám to. Pokud jsou listy africké fialky výrazně ohnuté směrem nahoru, potřebovala by přemístit někam, kde bude mít více místa.

Jestli má naopak listy ohnuté směrem dolů ke květináči, potřebovala by světla o něco méně. To se může stát zejména v parných letních dnech, kdy jí přílišné slunce může být spíš na škodu.

Jak je to s teplotou

Navzdory tomu, z jakých teplotních podmínek africká fialka pochází, vydrží kvést velmi dlouho i při pokojové teplotě o 20° C. Už se tak adaptovala na naše teplotní podmínky, že dokáže dělat parádu a kvést po celý rok.

Umí být při kvetení velmi vytrvalá. Pokud bude africká fialka nucená trávit čas v nižších teplotách, přestane Vám dělat parádu, v krajním případě může i odejít.

Pokud dodržíte tyto zásady, které africká fialka vyžaduje, můžete si být jistí, že se jí u Vás bude líbit. Pokud víte, že některé z těchto požadavků nejste ve svém domě schopní split, raději se poohlédněte po jiné kytce, které to nebude vadit. Pokud je to ale ta správná kytka do Vašich podmínek, rozhodně stojí za to si ji opatřit. Při správné péči se Vám odvděčí celoročním kvetením.