Proč je nutné, abyste vždy dali vařečku na hrnec s vařící vodou? Důvod mnohé překvapí

Fotografie: Freepik

Během vaření se dá dostat do zapeklitých situací, jako třeba když vám vypění voda z hrnce. Podívejte se, jak a proč se dá tomuto problému předejít.

Při vaření těstovin, polévky nebo prostém ohřívání vody vám možná někdo poradil, abyste na hrnec položili vařečku, která zabrání vypěnění. Víte však, proč tomu tak skutečně je? Jedna věc je vědět, že tento kuchyňský nástroj zabraňuje přetečení hrnce, ale druhá věc je pochopit, proč to funguje. Na toto téma však existuje mnoho teorií a každý má své vlastní vysvětlení. Níže se tak o tomto základním kuchyňském triku a jeho účinnosti dozvíte více.

Proč dáváte dřevěnou lžíci na hrnec s vařící vodou?

Mnozí z vás se pravděpodobně s tímto scénářem již v kuchyni setkali. Dát si ohřát vodu, mléko nebo omáčku, napadne vás nějaká myšlenka a tak se na pár vteřin odmlčíte, abyste se věnovali něčemu jinému. Když se však vrátíte, uvidíte katastrofu: obsah pánve přetekl a rozlil se po celém sporáku. Přesně z tohoto důvodu se často doporučuje položit na vařící hrnec vařečku, ale jaký to má smysl?

Fotografie: Pixabay

Podle odborníka na nanotechnologie je tento tip velmi užitečný, protože dřevo je izolant, který nevede teplo ani elektřinu. Když položíte vařečku na hrnec s vroucí vodou, zůstane dřevěný nástroj chladnější než nádoba. To je výhodné například při vaření těstovin, protože škrob v těstovinách se ve vodě zahušťuje a vytváří velké bubliny. Když se tyto bubliny dostanou do kontaktu se studeným dřevem, vodní pára v nich zkapalní a vrátí se zpět dovnitř.

Nedovolte, aby se dřevěná lžíce příliš zahřála

Měli byste si však také uvědomit, že by vařečka neměla být ponechána v té samé poloze příliš dlouho, protože by se přehřála a snížila by se její účinnost proti tekutinám. Ty by pak mohly i přes její izolované dovednosti přetéct. V ideálním případě byste měli vařečku během vaření několikrát prohnat pod studenou vodou. Je to dobrý způsob, kterým zajistíte, že všechny bubliny zůstanou uvnitř hrnce, a vy se tak vyhnete hodinám strávených čištěním sporáku.

Fotografie: Pixabay

Další praktické tipy, jak zabránit přetékání vody z hrnce

I když je vařečka dobře známá technika, která zabraňuje přelévání tekutin na sporák, existují i další triky, které stojí za to znát. Zkuste například do vroucí vody přidat olej nebo máslo. Tím totiž úplně zabráníte tvorbě bublin a nebudete si muset dělat žádnou starost s tím, zda dokážete pěnu utlumit.

Fotografie: Freepik

Dále je také dobré odstranit pokličku. Zakrytím pánve totiž výrazně zvýšíte pravděpodobnost, že se obsah vylije a znečistí tak varnou desku. Pára jako taková, v případě že je víko na hrnci nasazené, nemůže utíkat ven. To znamená, že se voda rychleji ohřívá a také pak rychleji pění. V ideálním případě tak hrnec ze začátku přikryjte na několik minut a následně jej odstraňte předtím, než se pěna vůbec vytvoří.

Zdroj: Goodhousekeeping