Velmi důležitá pravidla pro správný vývoj dítěte. Jeho budoucnost je ve vašich rukou

Zdroj fotografie: Unsplash

Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili dítě, ale bojíte se, že nebudete vědět jak na to? Zde jsou rady od nejpovolanějších k zajištění správného rozvoje.

Staré lidové moudro praví, že je potřeba ohýbat proutek, dokud je ještě mladý. Stejně tak, jako je zahradník zodpovědný za to, jak se jeho proutek bude nadále rozrůstat, jsou i rodiče nejvíce zodpovědní za to, co se nakonec stane z jejich dítěte. Chcete-li zajistit, že se jeho silné stránky budou pořádně rozvíjet, mohli byste chtít ke svému dítěti přistupovat následujícím způsobem.

Veďte je k samostatnosti a učte je odpovědnosti

Děti se po celou dobu neustále učí novým věcem, ať už se jedná o jejich první krůčky nebo slova. Nechte je se v tomto směru rozvíjet, určitě je nepřerušujte v mluvení či jiné věci, které se právě snaží přijít na kloub. Tím, že nad problémy přemýšlí a snaží se přijít s vlastním řešením, se toho vaše ratolesti naučí nejvíce a zapamatují si to do budoucna.

Fotografie: Unsplash

Zároveň byste jim však neměli přespříliš pomáhat s každou věcí, někdy jim totiž může nadměrné navádění k cíli spíše ublížit. Spoustu činností se už mohou pokoušet dělat sami od sebe, jako když se například dvouleté dítě pokouší svléknout a obléknout. V některých případech vaše přehnaná pomoc může dospět až k tomu, že si vaše náctileté dítě samo neudělá snídani.

Poznejte, kdy být rodičem, a kdy přítelem

Jistě že vaše ratolest potřebuje navést tím správným směrem a občas jej za tímto účelem usměrníte okřiknutím, domácím vězením nebo zákazem hraní na počítači. Pokud však zrovna neřešíte závažné problémy, uvědomte si, že vaše dítě ve vás potřebuje nalézt spíše přítele a oporu. Nesnažte se však až přehnaně, vždy před vámi budou mít tajnosti, ale i tak spolu můžete mít skvělý vztah.

Fotografie: Unsplash

Zkuste tedy spíše přijímat jejich samostatná rozhodnutí, než je jen kritizovat a uvádět je tak do rozpaků. Ptejte se vašeho dítěte na jeho potřeby a zkuste mu s nimi pomoci, stejně tak je vhodnější pokusit se pochopit jejich koníčky a třeba se do nich i zapojit. Nechte vaše dítě, aby si činnost na volný čas vybralo samo, takto bude mít alespoň pocit, že o něčem rozhoduje.

Zdroj: Childdevelopment