Výskyt plísně v domácnosti představuje značný problém, proto je nutné se jí rychle zbavit. Pomohou jednoduché postupy

Fotografie: Freepik

Plíseň v domácnosti je nebezpečná. Způsobuje kožní, ale i plicní potíže. Při dlouhodobém vdechování může plíseň způsobovat astma a jiné zdravotní problémy.

Plísně jsou všude kolem nás. Například plíseň zvaná penicilin je pro lidstvo víceméně důležitá, ale existují i jiné plísně a houby, které pro zdraví nejsou v žádném případě prospěšné. Je potřeba se takových plísní především v domácnosti co nejrychleji zbavit.

Nebezpečná plíseň

Plíseň je nejběžnějším typem houby vyskytující se v naší domácnosti. Taková plíseň, která vzniká na vlhkých a teplých místech, jako je koupelna, skříně, u sklepů a jinde. Pokud ve vašem domě, nejčastěji v suterénu zjistíte zatuchlý zápach, nejpravděpodobněji se bude jednat o plísně, proto se snažte takové ložisko vyhledat a okamžitě proti němu zasáhnout. Pokud plíseň neprostoupila do hlubších vrstev – do sádrokartonu, dřeva a jiných materiálů, budete moci tyto potíže vyřešit například savem nebo jinými prostředky na plísně. Pokud se ve vašem případě jedná o variantu číslo jedna, bude nejlepší zavolat odborníka.

Produkty, které lze použít na plísně

Pokud plíseň nezasáhla do hloubky, můžete využít například chlorové bělidlo, ale pozor, aplikujte jej pouze v dobře větrané místnosti. Chlornan sodný je jedovatý a neměli byste jej dýchat. Také jej nikdy nekombinujte s amoniakem.

Fotografie: Freepik

Peroxid vodíku

Jedná se o produkt, který je mnohem méně agresivní než samotné bělidlo. Roztok peroxidu 3-10% ničí plísně a vybělí například bílou stěnu. Bělící účinek ale nebude tak vysoký jako u bělidla. Na druhou stranu je bezpečnější a nevypařují se z něj chemikálie.

Ocet s vysokou koncentrací

Takový ocet je velmi kyselý a pomalu, ale jistě rozkládá a zabíjí plísně. Je netoxický, ale nepůsobí jako bělidlo. Neředěný ocet našplíchejte na plesnivé skvrny a nechte působit.

Jedlá soda a borax

Obě suroviny mají vysoké pH, což zamezí růstu a přežívání plísní. Oba produkty budou levné, účinné a navíc netoxické, což je nejvhodnější. Borax je dokonalý pro odstranění skvrn a může se mísit s vodou. Veškeré výše uvedené přípravky se neoplachují, proto omezení růstu plísní může být pozastaveno.

Pokud se plíseň objevila na předmětech

Například na kožených kabátech a kabelkách se plíseň ráda tvoří. Tyto věci vezměte ven a otřete je pomocí hadříku namočeným v octu. Poté použijte jiný hadřík s mýdlem a vodou. Jakmile předměty důkladně oschnou, ošetřete je kondicionérem na kůži.

Fotografie: Freepik

Knihy a papíry

Pokud jde o cenné papíry a staré knihy, požádejte profesionála, aby vám knihy vyčistil. Ostatní nechte na slunci vyschnout a poté vezměte kartáček nebo jemný hadřík a každý list či obal důkladně očistěte. Poté na suchý hadřík nakapejte několik kapek peroxidu a přetřete stránky či vazby. Nezapomínejte, že každý list musí důkladně proschnout.

Domácí spotřebiče

Pračky, ledničky, kávovary a jiné, mohou podporovat růst plísní, proto by měly být často čištěné. Alespoň jednou za měsíc nalijte do bubnu pračky litr octu a zapněte na nejvyšší teplotu. Pomocí bílého octu můžete vyčistit vnitřek ledničky a kávovar.

Čištění stěn, podlah a koberců

Pokud potřebujete vyčistit dřevo či sádrokarton, využijte jeden díl čisticího prostředku a deset dílů bělidla a dvacet dílů vody. Nanášejte na materiály pomocí houbičky, lehkým poťukáváním. Neumývejte, nechte zaschnout. Koberce, které jdou cítit zatuchlým odérem, by měly být nejlépe vyhozeny. Plísně pod kobercem odstraňte pomocí výše uvedených prostředků a nechte podlahu řádně proschnout v dokonale větrané místnosti.