Vyvarujte se zažitým mýtům, které kazí správnou výchovu dětí

Fotografie: Freepik

Chcete, aby vaše děti byly slušně vychované a zároveň připravené na dospělý život? Jde o velmi složitý úkol, kdy v podstatě neexistuje jasný a jednoduchý návod, jak toho dosáhnout. Každé dítě je originál stejně jako naše rozdílné životy.

Existuje však několik zažitých mýtů a polopravd, které úspěšnou výchovu dětí nepříjemně ztěžují. Jakmile se vymaníte z tohoto již přežitého myšlení, uvidíte, že vše půjde mnohem lépe.

Dítě si zaslouží pochvalu naprosto vždy, kdy to jen jde

Velká část výchovy spočívá v intuici. Zkuste se tak skutečně zamyslet nad tím, jestli dítěti pomůže, když ho budete chválit naprosto za cokoliv? Pravděpodobně ne. Přílišné chválení totiž dokáže v dítěti zničit snahu o neustálé zlepšování. Začne mít pocit, že se nemusí jit tolik snažit, protože získá pochvalu i za minimální snahu a průměrný výsledek. Tento přístup sice může snížit stres, ale z dlouhodobého hlediska dítěti spíše uškodí.

Zároveň to však neznamená, že dítě nemáte vůbec chválit. Je však velmi tenká hranice mezi přílišnou pochvalou a zdravým oceněním úspěchu. Snažte se dítě podpořit a pochválit, ale nezabíjejte v něm přirozenou snahu neustále se zlepšovat jen proto, že získá pocit, že je nejlepší na světě.

Děti nikdy nelžou

To je jeden velký omyl. Ve skutečnosti děti lžou velmi pravidelně. Snaží se skrýt svou vinu z rozbité věci a hlavně se nechtějí pouštět do křížku se svými rodiči. Je totiž mnohem jednodušší zalhat než nést následky za své chování. Právě tohle se děti naučí skutečně velmi rychle, takže s lhaním u dětí se bez problémů setkáte již třeba ve 4 letech věku. Až se budete příště na něco ptát svého dítěte, určitě nespoléhejte na to, že neumí lhát.

Proč děti lžou?

  • Nechtějí přijmout vinu za rozbitou věc
  • Chtějí se vyhnout hněvu rodičů
  • Nechtějí být potrestány

Naučte se přijmout fakt, že dítě může lhát. Zkuste mu vysvětlit, že lhaní je špatné. Rozhodně nepomáhá trest za lež, protože příště si dítě může dávat větší pozor na to, aby se na lež nepřišlo. Rozumný přístup přináší vždy lepší užitek v porovnání se vztekem, který nikam daleko nevede.

Dítě musíte chránit před hádkami rodičů

Rozhodně není vhodné hádat se příliš často před dětmi. Menší rozepře se však nevyhnou ani té nejlepší rodině. Nemusíte se je vždy snažit skrývat. Podle některých výzkumů totiž hádky rodičů, které následně končí smířením, nepřináší dětem žádný zvláštní stres navíc. Naopak když si s tím dobře poradíte, může dítě získat základy k tomu, jak řešit vzájemné neshody a co udělat pro usmíření a opětovné fungování jako spokojená rodina. Menší rozepře se nebojte dítěti vysvětlit klidně i obou úhlů pohledu. Hranice je však také poměrně tenká a skutečně vážné hádky si raději opravdu ponechte do soukromí.