Jak zařídit malou panelákovou kuchyň?

Kuchyň je místo, kde patrně nikdy nebudeme mít tolik místa, kolik bychom si přáli. To platí zejména o kuchyních v panelových domech, kde jsou skutečně kuchyňky malinké a disponují jen nejnutnějším místem.

V malých kuchyních člověk neustále řeší pracovní plochu, úložné prostory, a jestli zbude trochu místa na jídelní stůl a židle, tak je to výhra. Dá se vůbec malá paneláková kuchyň zařídit tak, aby do ní všechno vešlo a zbyl nám prostor pro bezproblémovou přípravu jídel?

Méně do hloubky – více do výšky

Obestavět malou kuchyň klasickými skřínkami ze všech možných stran by nebyl příliš moudrý nápad. Působila by stísněně a už vůbec by se v ní nedalo otočit. Mnohem lepším řešením jsou úzké skřínky sahající téměř ke stropu. Do horních polic naskládáme vše, co potřebujeme nejméně. Malé postavy si mohou pomoci i přídavným žebříkem či schůdky.

Podlahová plocha se dá ušetřit i tak, že zvolíme úzký nábytek, který nebude trčet do prostoru. V opravdu malé kuchyni je dobrým řešením i zavěšení polic namísto uzavřených horních skřínek – jednak to otevře prostor, který bude pak působit vzdušněji a budou i efektivně využity. Divili byste se, kolik se toho na police vejde. Police nemusí končit rovně, mohou se vyrobit i rohové.

Organizace je klíč k úspěchu

Jestli si něco žádá opravdovou organizovanost, pak je to malá kuchyně. K tomuto účelu slouží různé šuplíky, organizéry, rozdělovače, nástavce, dózy. Pro přehledné uložení mnoha kuchyňských pomůcek slouží i nástěnné organizéry a tyče s háčky, závěsnými košíky atd. Mimo to, že máme kuchyňské pomůcky hezky po ruce a na očích, nezabírají místo pro jiné pomůcky, které můžeme uložit do kuchyňské linky.

Každý roh a kout

Kuchyňské linky se dnes dělají do tvaru L nebo U a jsou oblíbené nejen pro svůj design, ale především pro rozšíření úložných prostor. Do rohových prostor se samozřejmě hodí namontovat otočné police, takže celý roh může být plně využit a dostaneme se bez potíží i k věcem uloženým vzadu. I lomené zásuvky mohou mít řešením pro rohy kuchyňské linky. I do malé kuchyně je tedy možné vměstnat vše potřebné, ale čas od času to chce udělat inventuru a nekompromisně se zbavit všeho, co není již potřeba.

Obrázek: pixabay.com