Snídaně, které se vyplatí zařadit na svůj jídelníček, pokud si chcete dopřát vše, co vaše tělo potřebuje

Fotografie: Pixabay

Tvrdí se, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ne nadarmo vzniklo pořekadlo: snídej jako král, obědvej jako princ a večeři dej žebrákovi. To ovšem neplatí v případě, že jste sportovec. Tomu je povoleno dopřát si dokonce dvě večeře.

Müsli a cereálie jako start dne

K nejčastějším snídaním patří bezesporu něco dobrého a rychlého, protože většina pracujících nemá příliš moc času chystat náročnou snídani. Patří sem hlavně müsli, které stačí zalít mlékem a snídaně je na světě. Toto jídlo obsahuje vysoký podíl vlákniny, proto je vhodným startem nového dne. Aby se nám tato snídaně časem nepřejedla, existuje možnost střídat mezi sebou různé příchutě nebo si dokonce vyrobit domácí müsli z ovesných vloček. Pro tento tip však budete potřebovat více času, ideálně ve volnu či o víkendu. K dalším oblíbeným snídaňovým variantám patří cereálie, které jsou pro mnohé synonymem zdraví.

Domácí křupavé cereálie

K přípravě domácích cereálií budeme potřebovat: jeden větší šálek mouky, ¼ šálku kakaa, špetku soli, 1 vejce, ¼ šálku medu, 2 polévkové lžíce mléka a kdo chce, může přidat nutellu. Ovšem ta nepatří k dietním záležitostem, proto sami zvažte její přítomnost.

V míse smícháme ingredience a vytvoříme lepivé husté těsto. Z něj vytvarujeme kuličky (můžete udělat jen drobenku) a klademe na plech s pečicím papírem. Pečeme jen krátce cca 10 minut na výkon  250°C. Hlídáme, aby se nám cereálie nespálily. Po upečení vytáhneme, necháme vychladnout a přemístíme do dózy.

Zapékané domácí müsli

Na přípravu této dobré snídaně budeme potřebovat: ovesné vločky 250g, třtinový cukr 70g, med 70g, 100% pomerančový džus 50g, sušené ovoce a nasekané oříšky.

Všechny uváděné ingredience smícháme v lepivé těsto a rozetřeme na plech s pečicím papírem. Pečeme přibližně 20 až 30 minut. Poté vytáhneme a promícháme, aby se netvořily velké slepené kusy, ale cca tak, jako je klasické müsli a necháme vychladit. Po vytáhnutí se vám bude zdát těsto „mokré“ ale pozor, ještě ztvrdne a uschne.

Vaječná omeleta se sójou

Protože jíst pouze sladké se omrzí každému, připravili jsme si pro vás ještě třetí recept, který bude na slaný způsob. Zde rovněž nechybí zdravá surovina. Použít můžete sójové kostky nebo granulát, záleží jen na vás.

Na pánvi si na pár kapkách olivového oleje usmažíme vaječnou omeletu – rozmícháme dvě vejce, přidáme mořskou sůl, pepř. Do vaječné omelety následně zabalíme náplň: sóju povaříme v hrnci se solí a kořením do změknutí a přecedíme. Na pánvi opražíme cibulku, houby a přidáme i sóju. Tuto směs zabalíme do vaječné omelety a posypeme bylinkami: pažitka, sekaná petržel apod.