6 bylinek pro vaše nervy

Každý má občas chvíli, kdy potřebuje zcela vypnout, zastavit se, odpočívat. V dnešním uspěchaném a hektickém světě není nic divného, že mají lidé napjaté nervy. Z dlouhodobého hlediska to však nevěstí nic dobrého. Zkuste se zaměřit na přírodu a využít její moudrost i sílu.

Mateřídouška

Drobná, něžná léčivka, která má však silné aroma i účinek. Mateřídouška patří k známým bylinkám, které se využívají při nervové slabosti. Je vhodná k popíjení formou čaje, ale i aromatickým koupelím. Mateřídouška v plátěném pytlíčku zajistí klidný spánek – harmonizuje a uklidňuje mysl.

Meduňka lékařská

Stejně, jako mateřídouška i meduňka patří k bylinkám, jež pomáhají uklidnit nervy a celý organismus. Mimo to je meduňka nazývána elixírem života. Tiší bušení srdce, zmírňuje stres, léčí orgány celého těla, které trpí vlivem dlouhodobého stresu. Čaj můžete popíjet každý den, protože je zcela neškodný.

Šišák bajkalský

Tato bylinka pochází z Dálného východu, jak samotný název napovídá – z Bajkalu. Je to okrasná trvalka s květy do tvaru hroznu. Mimo svého půvabu se však pyšní i léčivými schopnostmi. Klidní nervy, stres, hysterii a zahání deprese. Nejvíce účinná je tinktura, ale skvěle funguje i čaj.

Puškvorec obecný

Puškvorec do Evropy pronikl již v 16. století. Ve východní medicíně je však znám už 2000 let. Má hořce kořenitou a silně aromatickou chuť. Pro léčebné účely se využívá kořen. V menších dávkách se projevuje jako stimulant, zlepšuje náladu, uklidňuje nervy. Výborný je také ke koupelím.

Andělika lékařská

Lidově se této bylince praví Andělský kořen. Od pradávna je považována za bylinku s nesmírně silnou očišťující schopností. V dřívějších dobách sloužila k očišťování osob a prostorů od negativních energií. Všechny části rostliny včetně kořene obsahují éterické oleje a mnoho jiných prospěšných látek. Navozuje dobrou náladu a uklidňuje organismus při střevních potížích způsobené hysterií, stresem. Používat se dá i jako prevence, pokud víte, že budete dlouhodobě vystaveni stresu. Bylinku je nevhodné používat v těhotenství, při kojení a zánětech ledvin.

Kozlík lékařský

Kozlík má velmi silné účinky na nervovou soustavu. Odbourává stres, pomáhá při psychickém vyčerpání, duševních chorobách, zmírňuje dopad stresu: střevní a žaludeční potíže. Kozlík je však přeci jen trochu výjimečný ve srovnání s dalšími bylinkami. Jeho působení je oboustranné – při vyčerpání z nervů tlumí a naopak, při stavech letargie a smutku umí povzbudit.

Fotografie publikována se svolením zirconicusso Photography/FreeDigitalPhotos.net