Nenechte se zaskočit depresí a naučte se ji rozpoznat včas podle jasných signálů

Fotografie: Pixabay

Deprese na sebe může někdy upozornit velmi nespecifickými příznaky. Dost možná by vás ani nenapadlo, že by se mohla projevovat právě takhle.

Je zcela normální, pokud se čas od času cítíme „na dně.“ Ovšem pokud tyto pocity přetrvávají, měli bychom zbystřit. Může se totiž jednat o známku pravé deprese. Tedy ne něčeho, co se za depresi mnohdy jen považuje. Deprese totiž není jen špatná nálada, příznaků má mnohem více. Naučte se je rozpoznat.

Problémy s koncentrací a rozhodováním

Jestliže se jen stěží soustředíte i na jinak běžné věci a pokud máte o čemkoliv rozhodnout, cítíte se beznadějně v pasti, může jít právě o příznak deprese. Problémy běžného denního života by nás rozhodně neměly takovým způsobem zaskočit. Možná se tedy nevyhnete vyhledání odborné pomoci.

Fotografie: Pixabay

Extrémní a častý strach nebo opakovaný pocit paniky

Pozorujete u sebe stále častěji iracionální strach nebo nebezpečí, a to i ve chvíli, kdy jste doma nebo na jiném běžném místě? Máte tendenci se neustále ohlížet přes rameno a snad tisíckrát kontrolovat zamčené dveře? Bohužel, i takto se někdy může projevovat deprese.

Jíte mnohem více či méně než obvykle

Pozorujete změnu ve svých stravovacích návycích, která přetrvává? A týká se totéž třeba i vašeho spánkového cyklu? Pak jde o známku toho, že vaše tělo bojuje se stavem, který mu není vlastní. A snaží se s ním vypořádat po svém. Takový příznak proto rozhodně neignorujte.

Ztráta zájmu o činnosti, které vás kdysi bavily

Také pozorujete změnu svých návyků v tom smyslu, že se nezajímáte o své koníčky a přestáváte se věnovat tématům, jež pro vás kdysi byla stěžejní? Dost často se k tomuto problému také váže myšlenka, že vlastně nic nemá smysl. Tak proč se hlouběji zabývat zbytečnostmi? Bohužel jde také o příznak deprese. Zažíváte často pocity viny, bezcennosti nebo beznaděje

Připadáte si k ničemu a bez užitku. Nic se vám nedaří a pokud přece jen ano, pak máte pocit, že jste to stejně mohli udělat lépe. Jde bohužel o další příznaky deprese, které se řadí vedle těch běžných, jako je neklid či nejistota. Ani tady nejde o něco, co byste měli přehlížet.

Fotografie: Shutterstock

Fyzické obtíže jako je třes, nevolnost, návaly horka či závratě

Nikdy předtím jste na nic podobného netrpěli, a teď se naopak obdobné záchvaty dostavují pravidelně? Naše psychické zdraví bohužel ovlivňuje i to fyzické, a to v nejhorším možném směru. Tyto příznaky tak mohou skvěle dokreslit obrázek vaší celkové kondice. Odborníkovi se o nich určitě nezapomeňte zmínit.

Nekontrolovatelné opakované chování, jehož cílem je snížit úzkost

Říká se tomu také obsese. Máte pocit, že nemůžete opustit byt bez toho, abyste opakovaně zaklepali na dveře pro štěstí? Musíte vypínač zapnout třikrát, abyste z místnosti vyhnali zlé duchy? Věříte, že musíte překročit vždy práh levou nohou, jinak se stane něco zlého? Pak byste měli vědět, že jde o snahu potlačit úzkost vyvolanou depresí. Není to úsměvné, naopak velmi vážné. Dlouhodobé pocity smutku nebo podrážděnosti.

Fotografie: Pixabay

Ano, i tohle jsou neklamné příznaky deprese. Nedokážete vysvětlit, proč se tak cítíte, ale prostě to tak je. A nikdo vás neumí rozveselit. Často zažíváte pocit úzkosti a neschopnost se rozhodnout. A i když byste s tím rádi něco dělali, nedokážete se sebrat k žádné činnosti.

Kdy vyhledat odborníka

Jeden příznak sám o sobě nemusí nic znamenat, pokud se jich však sejde více, zajděte za psychologem. Deprese bohužel může spustit celá řada faktorů – například nějaká zásadní změna v životě, finanční problémy a problémy ve vztazích či ztráta milovaného člověka. Přidat se může i porod, dlouhodobá osamělost, stres užívání alkoholu nebo drog a samozřejmě i vážná nemoc. Pokud si však necháte pomoci, může být brzy váš život zase krásný.

Zdroj: Healthline