Od 10 let trpěla anorexií. Motivaci ke změně našla až díky život zachraňujícímu těhotenství

Fotografie: Depositphotos

Iris Doyle

Rodinu si nikdo nevybírá a toxické prostředí dokáže na dětech zanechat nesmazatelné stopy. Děti z těchto nestabilních rodin často trpí psychickými poruchami a anorexie k nim také patří. Mladá maminka se podělila o smutný příběh s dobrým koncem. Když byla na pokraji smrti, zjistila, že čeká dítě. Musela za sebe i za něj začít bojovat.

Příčinou nemoci bylo vyrůstání v toxické rodině

Dvaadvacetiletá Iris Doylová si už od narození procházela peklem. V její rodině musela čelit násilnému chování, alkoholismu i drogové závislosti. Její křehká dětská duše se s tím vyrovnávala po svém. Velmi brzy si začala kontrolovat porce snězeného jídla. Byla to jediná věc, nad kterou měla ve svém nestabilním životě kontrolu. Mentální anorexie jí tak byla diagnostikována už v 10 letech.

Problémy se jen dále nabalovaly. Netoužila po tom být štíhlá, potřebovala mít nad něčím pocit kontroly. Proto si hlídala, aby nesnědla více než 500 kalorií denně, což je asi jen čtvrtina zdravé dávky pro mladou dospívající dívku. Toto drastické omezování potravy se začalo projevovat na jejím vzhledu, ale také na fyzickém zdraví.

Buď se budete léčit, nebo zemřete

Byla velmi slabá, unavená a měla problémy s vynechávajícím menstruačním cyklem. Lékaři, kteří ji měli v péči, ji nabádali, aby se svým stavem začala něco dělat. Pokud odmítne léčbu a ještě více zhubne, bude to pro ni znamenat rozsudek smrti. Iris se však nedokázala motivovat. Kompulzivní chování a přístup k jídlu, který si vypěstovala už v raném dětství, se jí špatně překonával.

těhotná žena
Fotografie: Freepik

Nakonec přišel zlom, když zjistila, že čeká dítě. Nedokázala v sobě najít motivaci ke změně, teď už však nebyla sama. Byla si plně vědom toho, že dítě potřebuje výživu a ona se rozhodla dát mu všechno. Tím prvním tak muselo být její vlastní zdraví. Začala se tedy postupně učit znovu jíst zdravým způsobem. I když to pro ni nebylo lehké, dítě pod jejím srdcem jí neustále připomínalo, proč to dělá. Podařilo se jí tak dostat na zdravý příjem 2 200 kalorií denně a drží se na něm i po porodu.

Je to zákeřné onemocnění vedoucí i k úmrtí

Dnes je nesmírně šťastná, že se ze spárů anorexie dokázala dostat. Konečně se cítí svobodná. Musela si však krátce po porodu projít zatěžkávací zkouškou, když její matka spáchala sebevraždu. V těžkém období tak naštěstí nepodlehla starým zvykům. V současnosti váží 49 kilo a pečlivě si hlídá, aby ani jediné neztratila.

Anorexie je zákeřná psychická nemoc, která vzniká nejčastěji u dívek mezi 13. a 15. rokem života. Nevyhýbá se však ani chlapcům. Někdy je příčinou touha po dokonalé postavě. I díky sociálním sítím je na mladé lidi v tomto směru vyvíjen veliký nátlak. Často však bývají příčinou anorexie i reakce na trauma, rozvod rodičů nebo konflikty v rodině. Anorexii není radno podceňovat, protože může způsobit trvalé následky na zdraví a někdy vede i k úmrtí.

Zdroj: Parenting