Hubnutí po svátcích – 4 tipy jak se opět dostat do formy

Hubnutí po svátcích patří k nejčastějším tématům žen i mužů. Nejoblíbenější svátky z celého roku jsou tradičně plné nástrah. Sváteční tabule plná sladkých a slaných dobrot nepatří rozhodně ke vzorům vyvážené a zdravé stravy. O zbytečných pokusech nasoukat se na Nový rok do riflí zakoupených v loňském roce nemluvě. Nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem. Výčitky svědomí dostat se zpět opět do formy nikomu nepomohou.

Klasický scénář vypadá asi následovně: prohýbající se stoly pod tíhou cukroví, bramborového salátu, smaženého kapra či kuřízku. K tomu obložené mísy, jednohubky a chlebíčky. Nemluvně o vaječném koňaku a dalších kalorických nápojích. Zkrátka všeho do sytosti a co hrdlo ráčí. Přimyslíme-li k tomu ještě málo pohybu, neboť vlezlá zima se lépe přečkává v teple domova u televizních pořadů, máme na novoroční kila zaděláno. Jako bonus nesmíme ještě zapomenout na nepříjemné výčitky svědomí. Namísto vytřeštěného zírání na váhu přijměte pár základních opatření, které pomohou s povánoční očistou.

Hubnutí podpoří střídmost

Přesto, že není tato zásada překvapivá, není na škodu si jí zopakovat. Lví podíl na tom, zda během zimy přibereme, má právě střídmost. Oddávali-li jsme se přes Vánoce nezřízenému přejídání, měli bychom přejít zvolna na umírněný jídelníček a ten stávající nahradit pravidelným stravovacím režimem. I když to lehké nebývá – obzvláště po Vánocích. To je náš žaludek nadměrnou konzumací všeho možného roztažený. Ale rozhodně se vyplatí udržet chutě pod kontrolou.

Dopřejte svému tělu pohyb

Přes zimu počasí zrovna nepřeje venkovním aktivitám. Přesto však na pravidelný výdej energie myslete. Zařaďte co nejvíce přirozeného pohybu, který hubnutí urychlí. Čiňte se při povánočním úklidu, choďte na procházky. Ve volném čase praktikujte sezónní sporty. Mohou to být běžky, lyže či snowboard. Netěší-li se ve vaší rodině zimní sporty oblibě, vsaďte na online cvičení doma či klasickou posilovnu.

Ne všichni si mohou dovolit placené služby profesionálního trenéra, proto zapátrejte také po jiných možnostech. Například prozkoumejte blíže nadstavbovou nabídku vaší zdravotní pojišťovny. S podporou zdravějšího životního stylu a kondice vám pomůže Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Prostřednictvím svého projektu „Zdraví jako vášeň“ pomáhá klientům nejen hubnout, ale udržovat lepší formu a zachovat tak pevné zdraví. Klienti pojišťovny si mohou přímo na stránkách vyhledat tipy na cvičení, tréninkové plány i celé cvičební programy – články a videa.

Voda s citronem urychlí hubnutí

Pokud metabolismus funguje dobře, rychleji spaluje kalorie. Jeho fungování je určeno mnoha faktory. Pomoci mu můžete jednoduchým trikem: každé ráno vypijte na lačno větší sklenici vlažné vody s čerstvě vymačkaným citronem. Tento elixír nastartuje bezvadně trávení a vy se budete po celý den cítit lehčí. Osvojit si tento rituál se skutečně vyplatí. Nevěříte? Zkuste a přesvědčte se sami dříve, než něco zavrhnete.

Mlsejte zdravě

Až vás přepadne mlsná, zkuste ji ukojit raději různými druhy ovoce. V přiměřené míře jsou výtečné i oříšky. Odborníci vřele doporučují myslet při hubnutí na dostatečné množství zeleniny, vhodné jsou i ryby. Vyhněte se alkoholu, který byl součástí mnoha slavnostních přípitků. Kalorické nálože nemívají jen podobu jídla. Alkohol navíc mimo jiné podporuje chuť k jídlu. Obsahuje tzv. prázdné kalorie, jež tělu nebývají nijak prospěšné.

Obrázek: pixabay.com