Potraviny, kterých je třeba se vyvarovat, pokud máte potíže se štítnou žlázou

Fotografie: Freepik

Trápí-li vás problémy se štítnou žlázou, měli byste se zaměřit na svůj jídelníček. Existují totiž potraviny, které stav štítné žlázy mohou zhoršit.

Štítná žláza je centrem hormonálního systému a její onemocnění může vést k vážným zdravotním problémům, proto je velmi důležité, abychom se o ni náležitě starali. Pokud chcete, aby stav vaší štítné žlázy zůstal co nejlepší, vyvarujte se konzumace níže zmíněných potravin.

Fotografie: Freepik

Mražené potraviny a sója: pozor na trans-tuky a vliv na hormony

Mražené potraviny mají vysoký obsah trans-tuků, což má nepříznivý vliv na vaši štítnou žlázu, proto dávejte pozor na to, kolik jich denně konzumujete. Pokud užíváte také léky na problémy se štítnou žlázou, je lepší je ze stravy úplně vyloučit! Samozřejmě můžete dále mrazit a konzumovat ovoce a zeleninu nebo maso, problematické jsou zejména kupované polotovary.

Sója je v poslední době považována za kontroverzní potravinu zejména kvůli přítomnosti hormonů. Může být konzumována v omezené míře, dokonce i při léčbě, ale může upravovat nebo dokonce úplně omezovat působení hormonu štítné žlázy, podobně jako tablety s obsahem hořčíku nebo vápníku. Pokud jste konzumovali sójové jídlo, je lepší počkat alespoň čtyři hodiny, než užijete svoje léky.

Fotografie: Freepik

Je vaší ideální snídaní koláček se sladkou kávou? Zapomeňte na to

Potraviny obsahující lepek obsahují látku gliadin, která je lidskému tělu cizí. Někteří lidé jsou na něj citliví, ale i těm, kteří zdánlivě nemají s lepkem žádné problémy, může tato látka způsobovat různé kožní příznaky, jako je akné nebo vyrážky na horní části paže nebo na zádech. Vaše štítná žláza produkuje speciální enzym, který je velmi podobný gliadinu, takže pokud jíte jídlo obsahující lepek, vaše tělo útočí nejen na gliadin, ale i na tento enzym, a tím i nepřímo na vaši štítnou žlázu.

Nadměrný příjem cukru vede nejen k obezitě a cukrovce, ale má také nepříznivý vliv na štítnou žlázu, proto je i zde méně více. Vyhýbejte se výrobkům, které obsahují rafinovaný cukr, známý také jako bílý cukr, protože to zvýší hladinu cukru v krvi, zvláště pokud máte problémy se štítnou žlázou.

Pokud pijete příliš mnoho kávy, je čas eliminovat její konzumaci na dva až tři šálky denně, protože její nadměrné množství má nepříznivý účinek nejen na vaše srdce, ale také na celé tělo. Pokud trpíte onemocněním štítné žlázy, je lepší kávu úplně vynechat.