Běžná jídla a nápoje, které mohou být příčinou nespavosti

Fotografie: Freepik

Trpíte poruchami spánku? Příčin může být celá řada. Možná si ani neuvědomujete, že jedním z problémů mohou být také suroviny, které před spaním konzumujete. Zjistěte, jaké patří mezi naprostý základ.

Co byste si měli dávat k večeři a měli byste si dávat pozdní svačinku? Na jedné straně může spánek na lačný žaludek aktivovat kortizol, stresový hormon. Na druhou stranu ho může rozrušit konzumace určitých potravin příliš blízko období spánku. Mindbodygreen požádal výživovou poradkyni Julie Stefanski, aby přesně určila, kterým jídlům a nápojům bychom se měli před spaním vyhýbat.

Pikantní jídla a alkohol

Milujete pikantní jídla? To je naprosto v pořádku, ale neměli byste je jíst k večeři. Nejlepší je jíst je v poledne nebo v časných odpoledních hodinách. Je to proto, že vaše oblíbené kořeněné jídlo pravděpodobně vyvolá gastroezofageální reflux i v noci poté, co jste usnuli. Kořeněná jídla také obsahují vysoké hladiny kapsaicinu. To je látka, která zvyšuje tělesnou teplotu a může tak ovlivnit kontinuitu spánku.

Fotografie: Pixabay

Tohle vás možná překvapí, ale alkohol vám skutečně nedá spát. Mnoho lidí si myslí, že je drink před spaním utlumí, ale ve skutečnosti je to naopak. Alkohol narušuje spánek a existuje nespočet studií, které to potvrzují. Nejen, že reguluje REM spánek, ale také ráno probouzíte a cítíte se mnohem hůře, než předchozí noc.

Smažená, tučná jídla a kyselé potraviny

Je známo, že smažená a tučná jídla přes noc spouštějí regresi, jak vysvětluje Stefanski. Zdravé tuky, jako jsou ořechy, semena nebo avokádo, jsou například dobrou volbou, ale pokud jde o nasycené tuky a smažená jídla, mohou způsobit zažívací potíže, nadýmání a reflux. Žádný z nich není dobrým spojencem, pokud se chcete v klidu a kvalitně vyspat.

Fotografie: Freepik

Stefanski poznamenává, že jedním z nejlepších přístupů k večeři je pokus o snížení produkce žaludečních kyselin. Nejíst před spaním pomůže a samozřejmě vyhnout se kyselým potravinám je také sázka na jistotu. Potraviny, kterým byste se měli vyhýbat, sahají od cukru po obiloviny, zejména mléčné a živočišné produkty, stejně jako pečivo.

Kofein a velké porce

Káva rozhodně není jediným nápojem, kterému byste se před spaním měli vyhýbat. Nealkoholické nápoje a čaj s kofeinem vás také mohou budit. Snažte se proto před spaním omezit slazené nápoje a kofein v jakékoli podobě. Obecným pravidlem je, že byste se měli vyhnout velkému množství jakéhokoli jídla před spaním. Rozhodně se proto nepřejídejte, protože trávení pokračuje celou nov a vyžaduje mnoho energie. Zejména v případě, že jste konzumovali živočišné produkty.

Zdroj: WebMD