Břicho měla plné modřin, ani jednou si však nepostěžovala. Po ultrazvukovém vyšetření se jim život obrátil naruby

Fotografie: Limonline / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Manželé chtěli roční dcerce pořídit sourozence. Nebyli připraveni na šok, který je čekal na ultrazvukovém vyšetření. Všechny plány museli změnit.

V posledních letech zaznamenáváme nárůst vícečetných těhotenství, a to díky možnostem, které nabízí umělé oplodnění. Mít více dětí naráz se může jevit jako výhoda. Vícečetné těhotenství však s sebou vždy nese i vyšší rizika jak pro matku, tak pro děti. Málokdy se povede děti donosit do termínu a většina těchto těhotenství končí předčasně.

Poslední dva měsíce byla v nemocnici

Mladí manželé z amerického Utahu mohou z vlastní zkušenosti potvrdit, že vícečetné těhotenství nebývá procházka růžovým sadem. Guillermina a Fernando Garciovi nemohli věřit slovům lékaře, když jim oznámil, že se v bříšku usadilo hned pět miminek. Poté, co se vzpamatovali z prvotního šoku, začali rozšiřovat a dokupovat výbavičku. Netušili, jak rizikové těhotenství dopadne, ale připraveni být museli.

Guillermina však počátek těhotenství zvládala velmi dobře a dětem se dařilo. Později se však začaly přidávat komplikace. Rostoucí bříško měla pokryté tmavými modřinami. Vyvinul se u ní vysoký krevní tlak a další drobné komplikace. Poslední dva měsíce už musela trávit v nemocnici. Lékaři však říkali, že si ani jednou nepostěžovala. Těšila se na své děti a snažila se, aby v bříšku zůstaly co nejdéle.

Dětem se dařilo nad očekávání dobře

Většina paterčat se narodí do 28. týdne těhotenství, v tomto případě se podařilo děti udržet téměř do 32. týdne. Děti tak měly velkou šanci, že nebudou mít vážné zdravotní problémy. U samotného porodu bylo 40 zdravotníků v čele se 7 lékaři. V této nemocnici již odrodili mnoho trojčat i čtyřčata, paterčata se tu však narodila vůbec poprvé. Porod proběhl hladce a děti přicházely na svět po dvou minutách.

fotky z ultrazvuku
Fotografie: Freepik

Nadšení manželé tak přivítali tři holčičky a dva chlapce. Nebyl tu ani jeden pár identických dvojčat. Všechny děti byly rozdílné. Pouze chlapci potřebovali kyslíkovou podporu, jinak se všem dařilo dobře a už za šest týdnů je mohli propustit domů. Hrdý otec nepochyboval, že se s pomocí rodiny o děti zvládnou postarat. To nejhorší mají podle něj už za sebou.

Představit si péči o pět miminek umí asi jen málokdo. Pravdou však je, že narození zdravých paterčata je skutečně velká vzácnost. Během vývoje tolika plodů v jedné děloze totiž existuje vysoké riziko předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti a potratu. U nastávající maminky se zase s větší pravděpodobností může rozvinout cukrovka, preeklampsie, abrupce placenty a další život ohrožující stavy. Naštěstí je lékařská péče v řadě zemí na špičkové úrovni a lékařům se daří zachránit stále větší procento dětí, které by dříve neměly šanci.

Zdroj: Kanald