Červené tváře jako znamení možného lehkého i závažného onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Toto onemocnění je charakteristické zarudnutím kůže, za které mohou příliš rozšíření kapiláry v oblasti obličeje. Nejčastěji se jedná o izolovanou kosmetickou vadu, která nevyžaduje zásah lékaře ze zdravotních důvodů. Proti popraskaným kapilárám a červeným skvrnám na obličeji používají někteří pacienti domácí metody, ve formě vhodných krémů a kosmetiky.

Je vzácné, když je erytém na obličeji jedním z příznaků závažného onemocnění. K nástupu erytemálních skvrn na obličeji přispívá často genetická predispozice, nicméně postihuje častěji jedince s jasným tónem pleti. Faktory, vyvolávající erytém u predisponovaných osob:

  • kožní onemocnění nebo jejich špatná léčba
  • konzumace teplých nápojů (káva, čaj) – objeví se chvilkový erytém
  • pobyt ve vysokých či nízkých
  • teplé a kořeněné pokrmy
  • zvýšení krevního tlaku
  • stres a emoce
  • alkoholu a/nebo jiné psychoaktivních látek.

Výsledkem je nástup erytému na obličeji a jeho následné červenání. V případě, že se erytém opakovaně vrací, může se stát trvalým.  

Jak mu předejít a jak s ním zacházet?

V případě, že se objeví erytém, omezte pohyb na slunci i opalování v soláriu. Při pohybu venku používejte krém s vysokým filtrem a noste kšiltovku. Stejně tak není doporučován pobyt v klimatizovaných pokojích.

Nezapomínejte také konzumovat hodně zeleniny a ovoce, které obsahují velké množství vitaminu C, odpovědného za utěsnění krevních cév. Oproti tomu je potřeba omezit kořeněná jídla, která zvyšují krevní tlak. Naopak se vyvarujte konzumace alkoholu, kávy a výrobků obsahujících jednoduché cukry.

Laser a jiné léčby

V případě chronického erytému je samotná prevence někdy nedostatečná. Poté následují kosmetické procedury za použití specializovaných laserů. Během procedur nedochází k poškození pokožky, a samotný postup je prakticky bezbolestný. Kromě laserové metody je k léčbě erytematózních lézí kůže využíváno:

  • kryoterapie – metoda, která používá silné tkáňové chlazení
  • ultrazvuku  –  metoda zvukových vln
  • ionoforézy

Systémový lupus erythematosus

Jde o stav, patřící k tzv. autoimunitním onemocněním, který se vyvíjí v důsledku poruch imunitního systému, a vede k rozvoji chronického zánětlivého procesu různých tkání a orgánů. Hlavní příčina onemocnění dosud nebyla odhalena, avšak svou roli zde hrají genetické, hormonální, environmentální a imunologické faktory.

Až 60-80% pacientů má, jako jeden z příznaků, na obličeji erytém.  V tomto případě se jedná o erytém ve tvaru motýla – jeden z nejcharakterističtějších příznaků systémového erytému.

Mimo jiné existuje řada velmi závažných příznaků: bolest a zánět svalů a kloubů, bolest břicha, zvětšené lymfatické uzliny, poškození srdečních chlopní, plicní onemocnění, stejně jako mnoho dalších příznaků uvedených v závislosti na konkrétním případě.