Nadměrné pocení může být projevem závažných onemocnění

Fotografie: Freepik

Pocení je nepostradatelnou součástí našeho života. Má za úkol regulovat teplotu v našem lidském organismu. Při tomto procesu nám odchází voda z těla ven. S pocením se nejčastěji setkáváme při zvýšené tělesné aktivitě, ale také v parných dnech. Často je nám horko a vlhnou nám dlaně, když máme například vystupovat na veřejnosti a máme trému. Všechny tyto vyjmenované příčiny pocení jsou naprosto běžné a také nutné.

Ovšem se často dostáváme do situací, kdy se potíme, aniž bychom si dokázali odpovědět na otázku proč. Určitě bychom v nejasných situacích nadměrného pocení neměli nic podceňovat. Hlavní je tuto záležitost nepřesouvat na jindy, ale řešit ji co nejdříve. Můžeme tak například zabránit rozbíhající se nemoci. Neotálejte tedy s návštěvou lékaře moc dlouho.

Fokální hyperhidróza

Toto onemocnění se projevuje hlavně nepřiměřenou potivostí v určité části těla. Odborníci, kteří zkoumali tento typ nemoci zjistili, že lidé, kteří jí trpí, tak nemají žádné výraznější změny v potních žlázách. Lékaři říkají, že nemoc je důsledkem nepřiměřené aktivity nervového systému.

Tato nemoc je náročná pro lidi především psychicky, jelikož ji nezmírníte ani antiperspiranty. Proto se postižení jedinci necítí nejlíp mezi lidmi, jelikož je všeobecně pot brán ve společnosti jako něco nepřístojného. Naštěstí existuje chirurgický zákrok, který dokáže toto nadměrné pocení zastavit.

Specifická strava

Strava ovlivňuje mnoho funkcí v našem těle. Působí jak na míru pocení, tak i na „vůni“ našeho potu. Řada potravin má takzvaný termogenní účinek, tudíž zvyšují teplotu našeho těla. Na jaká jídla bychom si měli dávat pozor, abychom se vyhnuli nepříjemnému zápachu a přílišnému pocení?

  • Alkohol
  • Kofein
  • Příliš kořeněné jídlo
  • Příliš tučná jídla

Srdeční infarkt

Nadměrné pocení může být jedním ze signálů, který může upozorňovat nato, že by u vás mohlo dojít i k srdečnímu infarktu. Většinou se s tímto symptomem setkáme spíše u mužů.

Fotografie: Freepik

Mezi další příznaky, které mohou vést k srdeční zástavě, řadíme také velkou dušnost, bolesti zad a hrudi, velkou únavu, nevolnosti. To, že může jít o infarkt, poznáme tak, že u nás propukne studený pot a bude jej také doprovázet bolest na hrudi.

Kolísání hormonů

Různé výkyvy hormonů v našem těle můžou vést k nadměrnému pocení. Jde například o období puberty, těhotenství nebo menopauzy. Ke kolísání hormonů může docházet i během menstruace. Tyto vypsané situace se často projevují i zvýšenou tělesnou teplotou.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy se jeví tak, že produkuje více hormonů, než je běžné a potřebné pro naše tělo. Zvýšenou funkci štítné žlázy nazýváme odborně Hypertyreóza. Funkce štítné žlázy je zodpovědná za všechen metabolismus. Zvýšeným vylučováním metabolických hormonů do těla se náš metabolismus zrychlí, což může vést k následnému nadměrnému pocení.

Úvodní Fotografie: Freepik16