Symptomy, kterými tělo jasně signalizuje nedostatek draslíku v těle. Za žádných okolností je nepřehlížejte

Fotografie: Freepik

Draslík má v našem těle nezastupitelnou úlohu. Pokud ho není dostatek, provází tento stav příznaky, které jsou zpočátku nenápadné, ale pak se stupňují, říká lékař Ryan Raman.

Společně s hořčíkem, vápníkem a sodíkem je draslík jeden z minerálů, který ovlivňuje trávení bílkovin a cukrů, pomáhá udržovat optimální množství vody v organismu a upravuje krevní tlak. Je nezbytný pro správnou funkci svalů včetně srdce a také nervový systém se bez jeho přísunu neobejde. Přes jeho důležitost se s nedostatkem draslíku i jiných důležitých prvků potýká velké množství lidí. To, zda patříte mezi ně, poznáte podle těchto příznaků.

Vysoký krevní tlak

Pokud je v těle draslíku nedostatek, dojde k zužování cév, a tím ke zvýšení krevního tlaku. To je nenápadný, ale dost nebezpečný stav. Obvykle se odhalí až u lékaře. Nebezpečný je pro všechny, ale lidé s vysokým cholesterolem, cukrovkou a kuřáci by si měli dávat pozor ještě víc. V situaci, kdy je příčinou nízké množství draslíku v krvi, ale samotné prášky na vysoký tlak problém neřeší, je potřeba přijít na příčinu, a ne jen hasit následky.

Silné bušení srdce a nepravidelný tep

Zpozornět byste měli i v případě, že zpozorujete bezdůvodné silné bušení srdce, nebo dokonce nepravidelný tep. Na místě je zcela jistě lékařské vyšetření a zjištění příčiny. Pokud se nejedná o onemocnění srdce, ale problémy pramení opravdu jen z nedostatku draslíku, bude nezbytné upravit svůj jídelníček tak, aby obsahoval dostatek potravin, které draslík tělu poskytnou. Tak se můžete vyhnout pozdním následkům, jako je mrtvice nebo infarkt.

Pocit mravenčení v rukou a nohou

Elektrické impulsy, které přenáší informace ze svalů do mozku a míchy, jsou také silně ovlivňovány nedostatkem draslíku. To je důvod, proč při nedostatku draslíku v krvi dochází ke ztrátě citlivosti v končetinách, které doprovází nepříjemný pocit mravenčení. Nejčastěji jsou těmito stavy postižena chodidla nebo dlaně. Také samovolné škubání svalů může ukazovat na nedostatek draslíku v krvi. Jistotu však získáte až po krevních testech.

Fotografie: Unsplash

Neobvykle silná únava

Máte celkem klidné zaměstnání, jíte a spíte dostatečně, a přesto jste tak unaveni, že usínáte vsedě? Únava bez zjevného důvodu je také jedním z příznaků, který může být zapříčiněn nedostatečným množstvím draslíku ve vaší krvi. S únavou bývá také většinou spojena snížená schopnost soustředění a celková slabost. Jedná se ale o velmi obecné příznaky a jen s pomocí lékařského vyšetření je možné jejich příčinu odhalit s jistotou.

Fotografie: Pexels

Bolesti hlavy a výkyvy nálady

Bolesti hlavy bývají v tomto případě způsobeny nízkou hladinou cukru v krvi. Ta je totiž vázána na množství draslíku a když je draslíku nedostatek, dochází i k poklesu krevního cukru. Draslík má také velký vliv na transport serotoninu. Pokud se draslíku nedostává, transport tohoto hormonu neprobíhá správně, a vás tak začnou trápit změny nálad, roztěkanost a deprese. Serotoninu se totiž říká také hormon štěstí a dobré nálady.

Potraviny, které draslík dodají

Pokud máte nedostatek draslíku v krvi, měli byste se soustředit na konzumaci následujících potravin. Velké množství draslíku najdete v banánech, jahodách, kiwi, citrusech, meruňkách a dalším ovoci. Dejte si alespoň dvakrát v týdnu lososa nebo sardinky. Bílé pečivo nahraďte celozrnným, pochutnáte si stejně, ale tělu víc prospějete. Zařaďte do jídelníčku luštěniny a do jogurtů si přidávejte slunečnicová semínka.

Fotografie: Freepik

Samozřejmostí by měla být také syrová zelenina. Jezte ideálně syrovou mrkev, červenou papriku, melouny a listovou zeleninu. Přidat můžete také tepelně upravené batáty. Občas si můžete také dát minerálku s obsahem draslíku. Stejně jako nedostatek draslíku však škodí i jeho nadbytek. Nechte si proto s odstupem krev zkontrolovat, a nastavte tak zdravou rovnováhu. Dospělý člověk potřebuje denně asi 4 700 mg draslíku.

Zdroj: Healthline