Orchideje odnáší radost z domácnosti. Pověry potvrzují i vysoké dávky pylu, které rozptylují

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou u nás velmi oblíbenou rostlinou. A aby ne. Pokud jim zvolíme správné umístění, těší nás svými nádhernými květy téměř po celý rok.

Některé staré tradice však tvrdí, že orchidej není vhodná rostlina k domácímu pěstování. Údajně způsobuje, že se v její přítomnosti lidé necítí dobře, jsou vyčerpaní, unavení a úzkostliví. Upadají do letargie a nedaří se jim naplňovat své sny. Na čem tyto pověry stojí a co o orchidejích můžeme skutečně potvrdit?

Jsou to energetičtí upíři?

Mnoho druhů orchidejí se řadí mezi epifytické druhy. To znamená, že rostou na jiných rostlinách, což by dávalo předpoklad k tomu, že nemají sebemenší problém vysávat z jiných organismů energii. Dle pověr způsobuje orchidej únavu a letargii a majitele připravuje o radost ze života. Ovlivňuje však i návštěvníky v domácnosti.

Rostlina má tendenci si vás svou energií připoutat a je dosti majetnická, stejně jako starý hlídací pes. Návštěvu v domě nevidí ráda a udělá vše pro to, aby se cizí lidé v domácnosti necítili dobře. To má za následek, že návštěvníci předčasně ukončují konverzaci a snaží se dostat pryč z dosahu energie, která jim nedělá dobře.

Muži to mají horší

Orchidej údajně více straní ženám a je k nim vlídnější. Muži by se však před ní měli mít opravdu na pozoru. Dle jednoho pohledu se orchidej chová jako manžel. Takže ženu snáší, ale konkurenta v podobě skutečného manžela se snaží zbavit. A to třeba tím, že snižuje mužskou vášeň, a tak zasévá semínka nevraživosti do romantického vztahu.

Fotografie: Freepik

Dle jiného přístupu orchidej bere muže na milost, ale činí je jemnějšími a zženštilejšími, což v konečném důsledku může také vést k problémům v partnerském vztahu. Pokud si žena brala silného muže a najednou jí po domě chodí muž v zástěře a chlupatých pantoflích, může to pro vztah znamenat velký problém.

A teď trochu racionality

Jsou to všechno jen nesmyslné pověry? Nebo naši moudří předci zkušeností vypozorovali něco, co dnes můžeme potvrdit? Dá se říct, že tyto pověry mají racionální základ. Orchidej rozptyluje do okolního prostoru poměrně vysoké dávky pylu. Pokud jsme mu často vystaveni, opravdu se u citlivých jedinců může kvůli tomu projevovat silná únava, někdy i alergie a senná rýma.

Takové zdravotní problémy pak určitě nepřispívají k celkové pohodě. Orchidej má rovněž velmi krásnou, ale také velmi silnou až omamnou vůni. Ta může způsobovat bolesti hlavy, nevolnost, podrážděnost, a dokonce i úzkosti. Lidé, kteří jsou k neurózám náchylní, by orchidej určitě neměli mít v ložnici. Orchidej vás nenechá v klidu vyspat a nekvalitní spánek pak opět přispívá k rozvoji úzkostí.

Fotografie: Freepik

Znovu se potvrdilo, že na každém šprochu je pravdy trochu. Vaše orchidej s vámi opravdu nemá žádné zlé úmysly. Nicméně její fyziologické vlastnosti mohou u citlivých jedinců skutečně vyvolávat některé nepříjemné symptomy. Tak snad se vám s vaší orchidejí žije dobře.

Zdroj: Vazhoznat