Zdravotní výhody konzumace vlašských ořechů. Odborník prozradil, na co všechno mají vliv

Fotografie: Pixabay

Proč jíst vlašské ořechy? Protože obsahují mnoho důležitých a prospěšných látek s pozitivním vlivem na lidské zdraví. Už jen z toho důvodu si zaslouží své místo v jídelníčku.

Obsah cenných živin

Právě obsah cenných živin je důležitou vlastností vlašských ořechů. Jsou tvořeny z velké části zdravými tuku, bílkovinami a k tomu nechybí ani malé množství vlákniny. Konzumací vlašských ořechů můžete doplnit zhruba polovinu doporučené denní dávky manganu, hořčíku, železa, vápníku nebo vitamínu B. Dalšími důležitými látkami jsou obsažené antioxidanty, které chrání buňky před stárnutím a rozvojem některých onemocnění, které se objevují v souvislosti se stářím.

Zdravé tuky

Kyselina alfa-linolenová nebo ALA je typ omega-3 mastných kyselin, o nichž je známo, že snižují zánět. Vlašské ořechy obsahují velké množství právě této kyseliny. Na základě provedené studie se zjistilo, že po měsíci konzumace přiměřeného množství ořechů denně se lidem zlepšil obsah důležitých omega-3 mastných kyselin. To mimo jiné vedlo k poklesu tělesné hmotnosti a snížení procenta tuku. Pozitivní vliv byl zaznamenán i z pohledu zmírnění zadržování vody v těle.

Fotografie: Freepik

Podpora zdraví střev a srdce

Bioaktivní sloučeniny ve vlašských ořeších mohou hrát důležitou roli při změně střevního prostředí. Pozorováno bylo jasné zlepšení stavu střevních bakterií v zažívání, což mělo pozitivní vliv na některé zdravotní problémy, jako jsou vysoký tlak nebo snížení hladiny nezdravého cholesterolu.

Snížení krevního tlaku

Právě snížení krevního tlaku je jednou z velkých pozitivních výhod pravidelné konzumace vlašských ořechů. Zajímavé je zjištění i díky tomu, že výsledky byly porovnávány s lidmi, kteří jedli podobný profil mastných kyselin, ale z jiných zdrojů. Je to velmi zajímavá ukázka toho, jak občas i malá změna dokáže mít velký dopad a projevit se v rámci více oblastí.

Pro zdravý mozek

Konzumace vlašských ořechů se ukazuje jako velmi pozitivní hlavně u starých lidí. Zde může zpomalit kognitivní pokles u rizikových seniorů, což snižuje riziko rozvoje některých degenerativních onemocnění. Lepších výsledků a zlepšení dosahovali lidé, kteří měli zpočátku nižší výchozí hodnoty. Pozitivní vliv byl patrný také v případě silných kuřáků, kde konzumace vlašských ořechů alespoň z malé části pomohla s negativním dopadem kouření.

Fotografie: Freepik

Prevence rakoviny prsu

Další velice zajímavou vlastností vlašských ořechů je zlepšení výsledků po odstranění rakoviny prsu v návaznosti na konzumaci právě této potraviny. Konzumace vlašských ořechů totiž pozitivně ovlivnila tvorbu několika důležitých genů, které se mimo jiné podílí i na zničení rakovinotvorných buněk v těle hned ve chvíli, kdy je objeví.

Zlepšení mužské plodnosti

Pokud se pokoušíte o potomka, ale zatím se nedaří, přidejte do jídelníčku právě vlašské ořechy. Pravidelná konzumace má totiž pozitivní vliv na kvalitu spermií. Zároveň jsou vlašské ořechy jakýmsi afrodiziakem, kdy celkově podporují tvorbu libida a sexuální touhy.

Vhodná potravina do diety

Protože jsou vlašské ořechy bohaté na mnoho prospěšných látek, vitamínů a minerálů, určitě mají své místo i v dietním režimu. Obsahují sice poměrně dost energie kvůli procentu tuků, ale ve výsledku se jejich pravidelná konzumace rozhodně vyplatí. Dokážou totiž pomoci s ustálením hladiny krevního cukru, což může například snížit riziko nekontrolovaných náletů na ledničku a podobně.

Zdroj: Healthline