Ve čtyřiceti můžete vypadat o deset let mladší. Stačí se správně stravovat

Fotografie: Shutterstock

Potraviny, které jíme, jsou velice důležité. Správná výživa je důležitá proto, abyste vypadali co nejdéle mladí, snižuje riziko několika chorob a ženám pomáhá bez problémů překlenout menopauzu. V tomto článku jsme zajistili souhrn pravidel, kterých by se každá čtyřicetiletá žena měla držet. Tyto poznatky uvedli výživoví poradci, kteří mají ve světě poměrně zvučné jméno.

Pozor na nízkotučné a dietní výrobky

Neměli byste do svého jídelníčku zařazovat nízkotučné a dietní výrobky, z nichž byly odstraněny hlavní „tukové“ složky – jsou nahrazeny stabilizátory, emulgátory, sladidly. Tuk je prospěšný pro lidské zdraví, protože:

  • dodává pocit sytosti a
  • umožňuje vám vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích.

Samozřejmě nemluvíme o rychlém občerstvení, ale o zdravých tucích, které najdete v avokádu, olivovém oleji, tučných rybách a oříšcích. Tuky mohou pomoci snížit riziko roztroušené sklerózy a mnoha nemocí.

Jak je to s ovocem?

Ovoce je vhodné ke konzumaci, obvykle se ale doporučuje pouze v dopoledních hodinách. Ovoce obsahuje vlákninu, a proto je cukr z něj tráven pomalu (tj. pomalu se vstřebává). Rozhodně své ovoce ale nepřislazujte.

Káva je přítelem

Nedávný výzkum ukazuje, že káva snižuje riziko vzniku zánětlivých procesů a doslova chrání před demencí. To je dobrá zpráva pro všechny milovníky kávy. Zde je na místě ale uvést, že s kávou bychom to samozřejmě neměli přehánět.

Fotografie: Pixabay

Složité sacharidy

Spousta žen po čtyřicítce se bojí složitých sacharidů, a tak se snaží je ze své stravy zcela vyloučit. To je ovšem chyba, protože by to mohlo vést ke střevním onemocněním.

Vláknina nacházející se v ovoci a zelenině je nezbytná pro hladké fungování střev. Denně bychom měli sníst nejméně 30 různých rostlinných potravin týdně, což dokonale podpoří práci trávicího traktu.

Vařte si sami

Díky tomu, že budete vařit své vlastní jídlo, vyhnete se nebezpečným látkám, které mohou být součástí některých hotových pokrmů. Tak například rafinovaný rostlinný olej: vystavení vysokým teplotám mění jeho strukturu a uvolňuje aldehydy, které mohou vyvolat rakovinu a srdeční choroby. Je-li to nutné, měl by být ke smažení zvolen řepkový olej. Olivy a kokosové ořechy by se měly používat pouze jako studená jídla.

Fermentované potraviny

Ať už se jedná o zelí, kefír, kimchi, combu: všechny tyto fermentované potraviny obsahují prospěšné bakterie, vlákninu a probiotika, které usnadňují vstřebávání živin tělem.

Levné doplňky stravy a vitamíny

Tyto jsou obvykle vyrobeny ze syntetických chemikálií a nemusí být tělem tak dobře absorbovány. Na druhou stranu vysoce kvalitní doplňky stravy podle lékařského předpisu (vitamínů nesmí být nadbytek: je to stejně nebezpečné, jako nedostatek vitamínů) jsou zcela v pořádku.