Ženám po čtyřicítce chybí dostatek důležitého vitaminu. Upozorní na to jasné příznaky

Fotografie: Getty Images

Nedostatek vitaminu B12 se může projevit několika způsoby. Až 4 % žen ve věku od 40 do 60 let trpí nedostatkem tohoto vitaminu. Ještě větší procento se potýká s problémy a také ignoruje alarmující příznaky. Jestliže chcete mít krásné vlasy, zdravou pokožku a stabilní nervový systém, všímejte si svého těla a reagujte na jeho změny.

Jaké jsou příznaky toho, že vaše tělo trpí nedostatkem vitaminu B12?

V každodenním spěchu nestíháme sledovat svoje tělo a je možné, že některé signály prostě ignorujeme nebo je nepostřehneme. Může nastat únava nebo bolest hlavy. V ženském těle může chybět vitamin B12, což poznáte podle těchto několika příznaků.

Fotografie: Freepik

Závratě nebo ztráta koordinace, to jsou první z nich. Kyanobalamin ovlivňuje myelinový obal našich nervů, jeho nedostatek se projevuje poškozením nervů, po kterém následují právě časté závratě, nebo můžete ztratit koordinaci.

Jestliže vaše nehty a vlasy ztratily svůj lesk a jsou nezdravé, může to značit nedostatek vitaminu. Můžete cítit také bolest svalů. Dalším příznakem je dušnost, která je velmi nepříjemná. Je jedním z důsledků anémie způsobené nedostatkem vitaminu B12. Nedostatečné množství hemoglobinu znesnadňuje dodávání kyslíku do tkání. To nutí plíce tvrdě pracovat při jeho hledání.

V závažnějších případech může dojít dokonce k problémům se zrakem. Jestli nemáte dostatečný příjem vitaminu B12, může to ovlivnit zrakový nerv a cévy sítnice. Dochází k dvojitému vidění, rozmazání, dokonce může dojít k dočasné slepotě. Neustálá únava vás také bude trápit, pokud nebudete mít dostatek kyslíku.

Nedostatkem vitaminu B12 bude trpět i vaše pokožka

Pokud vás trápí nepříjemné modřiny a bledá pokožka, doporučujeme návštěvu lékaře, který vám udělá testy na množství vitaminu B12. Bez jeho normální hladina se může porušit krvetvorba a také se mohou zničit krevní buňky. Důsledkem toho se uvolňuje žlučový pigment bilirubin.

Jedním z neurologických příznaků je brnění a necitlivost těla. Nedostatek kyslíku a zničení nervových membrán se projevují právě necitlivostí končetin, brnění v nich a vyskytnout se mohou také záchvaty.

Jestliže máte problémy s pamětí a nemůžete si zapamatovat, kam si ukládáte věci, je potřeba vitamin B12 doplnit, abyste s problémy mohli skoncovat. Zkreslení chuťových dojmů nebo pocit pálení na jazyku je také jedním z příznaků. Nedostatek vitaminu může zhoršit duševní stav, zvýšit úzkost a také způsobí slzavost.