Důležité příznaky hormonální nerovnováhy, které poškozují celkový vzhled

Fotografie: Freepik

Hormony jsou malé molekuly, které jsou pro naše tělo velmi důležité. Bez jejich správné funkce by se lidské tělo nemohlo správně vyvíjet a růst. Hormony ovlivňují ale i další projevy lidského těla: náladu, emoce, chování, a dokonce i vzhled člověka.

Akné

Akné může být důsledkem:

  • nesprávné péče o pleť,
  • nevyvážené stravy nebo
  • menstruačního cyklu.

Pokud se ale akné stalo vaším stálým společníkem, existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že na vině je právě hormonální porucha.

Fotografie: Pixabay

Nadváha

Mnoho lidí celý život bojuje se svou váhou, odolává chuti na jídlo a sportuje; ostatní jsou hubení bez zvláštního úsilí. Příčinou této nespravedlnosti jsou s největší pravděpodobností problémy spojené s hormony.

Únava

Chronická únava může být známkou toho, že vaše hormony nejsou v rovnováze. I ti, kteří spí 8 hodin, mohou neustále vypadat unavení. Může za to vysoká hladina progesteronu (tu je možné zjistit krevními testy).

Pocení

Nadměrné pocení nemusí vždy souviset s hormonálními poruchami. Pokud je však pocení doprovázeno náhlými návaly horka, musíte si nechat zkontrolovat hladinu hormonů.

Fotografie: Freepik

Tmavé kruhy pod očima

Hormony jsou příčinou, proč lidé nemůžou spát. A když spíte málo, není divu, že máte kruhy pod očima. Chronická nespavost může být důsledkem nedostatku testosteronu u mužů a progesteronu u žen.

Deprese

Deprese může být dalším příznakem hormonální nerovnováhy. Úzkost a deprese se mohou objevit těsně před menstruačním cyklem ženy, během těhotenství a v menopauze. V případě častějších záchvatů úzkosti se poraďte s endokrinologem

Změny prsou

Nízká hladina estrogenu může snížit hustotu prsní tkáně. Vysoká hladina tohoto hormonu může způsobit hrudky nebo cysty. Pokud si všimnete změn v prsou nebo cítíte hrudku v prsou, neodkládejte konzultaci s lékařem.

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je zlým snem snad každé ženy. Určité množství vlasů za den vypadne každému z nás. Nadměrné vypadávání vlasů je jedním z nejčastějších příznaků nerovnováhy hormonů.

Nechtěné ochlupení

Zatímco některé ženy se snaží zastavit vypadávání vlasů, jiné hledají způsoby, jak se jich zbavit. Tmavé vlasy na prsou, obličeji, rukou nebo jiných částech těla, kde chlupy obvykle chybí nebo jsou minimální, mohou naznačovat, že existují závažné hormonální problémy.

Jak napravit hormonální nerovnováhu

Hormonální rovnováha lidského těla je velmi citlivá a lze ji snadno narušit. Nerovnováha může nastat přirozeně v důsledku změn v těle nebo v prostředí. Může také naznačovat, že existují vážné problémy s exokrinními a endokrinními orgány. Endokrinologové, kteří se specializují na tuto oblast, pomohou vyrovnat hladinu hormonů.